Dziś Dzień Strażaka. "Strażacka służba jest zawsze pełna wyzwań" (ZDJĘCIA)

04 maj 2023
Autor: 
Dziś Dzień Strażaka. "Strażacka służba jest zawsze pełna wyzwań" Redakcja

Każdy ich dzień w pracy to walka z żywiołem i z czasem. To służba, w której nie ma rutyny. Dziś bohaterowie z zawodu i powołania świętują. W Międzynarodowy Dzień Strażaka dziękujemy tym, którzy stoją na straży bezpieczeństwa.

Międzynarodowy Dzień Strażaka to święto dedykowane wszystkim strażakom, którzy wykazują się odwagą i bohaterstwem. Ich ogromną pracę cenią wszyscy i nic w tym dziwnego. To właśnie strażacy o każdej porze dnia i nocy pędzą z pomocą, aby ratować ludzi ze zmiażdżonych aut czy gasić płonące domy.

W 2022 roku strażacy z całej Polski odnotowali ponad 608 tysięcy interwencji, co jest największą liczbą zdarzeń notowaną w 30-letniej historii Państwowej Straży Pożarnej. Lubuscy strażacy odnotowali 20 523 zdarzenia, co oznacza, że interweniowali średnio 56 razy na dobę, co 26 minut.

Lubuscy strażacy w 2022 roku

Rok 2022 zapadnie lubuskim strażakom w pamięci przede wszystkim z powodu katastrofy ekologicznej na rzece Odra. Mnóstwo funkcjonariuszy i ochotników wspieranych przez kadetów ze Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie i Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie przez około 8 dni zaangażowanych było w wyławianie śniętych ryb szczególnie w rejonie Zielonej Góry i Krosna Odrzańskiego. Nie była to łatwa sprawa, ponieważ pracę utrudniała bardzo wysoka temperatura i prażące słońce, a dodatkowo trzeba było mierzyć się ze odorem rozkładających się ryb, których ciała nawet przelatywały przez oczka podbieraków.

Strażacy musieli zaangażować się także w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Rozstawiali namioty pneumatyczne na dworcach PKP, gdzie przyjmowali obywateli Ukrainy oraz transportowali ich do miejsc pobytowych na terenie województwa lubuskiego, ale nawet kraju. Angażowano ich też do pomocy przy przewożeniu łóżek, materaców czy żywności. Tutaj warto również zaznaczyć, że zarówno Państwowa Straż Pożarna, jak i jednostki OSP przekazywały sprzęt oraz samochody dla strażaków działających na terenie Ukrainy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Przylep uzdrowiskiem! Radny Tomasz Nesterowicz z apelem do Prezydenta Janusza Kubickiego ...

Lubuska straż pożarna nieustannie interweniowała także przy IZM, czyli Izolowanych Zdarzeniach Medycznych, które de facto zaczęły się na masową skalę od 2021 roku. To sytuacje, gdy Zespoły Ratownictwa Medycznego nie mogą szybko wyjechać do nagłego zachorowania lub sytuacji zagrażającej zdrowiu czy życiu. Wtedy na pomoc pacjentom ruszają strażackie zastępy.

"Mamy świadomość ogromu pracy, wysiłku i wyrzeczeń"

Pracę strażaków cenią wszyscy, bez wyjątków. Dziś otrzymują między innymi wiele podziękowań.

- Nasza strażacka służba jest zawsze pełna wyzwań i wielu trudnych zadań. Rok 2022 zakończyliśmy rekordem. Mamy świadomość ogromu pracy, wysiłku i wyrzeczeń. Dzień Strażaka jest najlepszą okazją do podziękowania za Państwa codzienną służbę. To dzięki Wam już od wielu lat strażak cieszy się w społeczeństwie najwyższym poziomem zaufania - podkreśla gen. bryg. Andrzej Bartkowiak, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej.

Życzenia dla strażaków złożył też Mariusz Kamiński, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. - Nawet w najtrudniejszych sytuacjach, kiedy zagrożone jest życie i zdrowie, zawsze można liczyć na Waszą pomoc. To Wy, jako pierwsi, docieracie na miejsce zdarzenia, gotowi do największego poświęcenia - zaznacza.

Kiedy mówimy o strażakach zawodowych, nie można zapominać o oddanych ochotnikach, którzy bezinteresownie pomagają społeczeństwu. - Życzę Wam ogromnej satysfakcji z wypełnianych zadań oraz sukcesów i radości płynącej ze wspólnie podejmowanych inicjatyw. Składam wyrazy szacunku i podziękowania strażackim rodzinom - mówi dh. Waldemar Pawlak, Prezes Zarządu Głównego Związku OSP RP.

Z okazji Dnia Strażaka redakcja NewsLubuski.pl pragnie złożyć wszystkim funkcjonariuszom Państwowej Straży Pożarnej, strażakom Ochotniczych Straży Pożarnych i wszystkim osobom związanym z ochroną przeciwpożarową, życzenia wszelkiej pomyślności. Doceniamy Wasz trud, dlatego dziękujemy za odwagę i poświęcenie.

Przeczytaj też: Pożar koło Zielonej Góry. Od grilla zapaliły się tuje. Płonęły jak zapałki (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

 

Top

stat4u