Szpital w Zielonej Górze ma nowy oddział intensywnej terapii. Koszt? Ponad 45 milionów (ZDJĘCIA)

29 wrzesień 2023
Autor: 
Szpital w Zielonej Górze ma nowy oddział intensywnej terapii Fot. Lubuskie.pl

Szpital w Zielonej Górze zyskał nowy budynek dla oddziału intensywnej terapii oraz oddziału okulistyki. Dziś odbyło się jego uroczyste otwarcie.

Inwestycja rozpoczęła się w lutym 2022 roku. Wówczas zburzony został szpitalny łącznik przy ulicy Wazów. Po etapie burzenia przyszła kolej na stawianie fundamentów, aby w grudniu tego samego roku obiekt był już w stanie surowym zamkniętym. Ostatecznie po ponad rocznych pracach powstał tam nowy, pięciokondygnacyjny budynek.

Budowa przebiegła sprawnie i zakończyła się w terminie. Dziś, 29 września, nowy obiekt został uroczyście otwarty. Już wkrótce przeniesiony zostanie do niego Kliniczny Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Kliniczny Oddział Okulistyki wraz z poradniami, aby mogli zacząć trafiać tam pacjenci.

- To jedno z najważniejszych przedsięwzięć szpitala, obok termomodernizacji i budowy Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Bez oddziału intensywnej terapii nic nie działa, a w lecznicy znajduje się przecież jedyne w województwie centrum urazowe. Wykonaliśmy tę przede wszystkim, aby poprawić dostępność pacjentów do leczenia - mówiła Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Zadłużenie miasta na koniec 2024 r. skoczy do prawie 664 mln zł. Prezydent Dariusz Lesicki: To będzie najwyższy w historii budżet. Czekają nas ogromne inwestycje ...

Budowa nowego budynku wraz z jego wyposażeniem pochłonęła przeszło 45 milionów złotych. Znaczną część środków, bo przeszło 38 milionów stanowiło dofinansowanie z Unii Europejskiej, a dokładniej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Nowoczesne standardy i więcej łóżek

Nowy obiekt z pewnością poprawi warunki leczenia pacjentów i pracy dla personelu. Oddział intensywnej terapii będzie miał teraz 17 łóżek dla pacjentów w stanach zagrożenia życia, czyli o 7 więcej niż dotychczas. Dodatkowo wydzielone zostaną łóżka pediatryczne dla dzieci zabiegach okulistycznych i laryngologicznych oraz po poważnych urazach celem ustabilizowania przed przekazaniem do oddziału intensywnej terapii w Centrum Zdrowia Matki i Dziecka.

- Pani marszałek powiedziała, że teraz nasza praca dopiero się zacznie i chciałem powiedzieć, że tak będzie. Chcemy ruszyć tak dobrze dla pacjentów, dla każdego oddziału zabiegowego, dla całego społeczeństwa, żeby to, czym dysponujemy, czego się nauczyliśmy, służyło wam. I zrobimy to - podkreślał dr Bartosz Kudliński, kierownik KOAiIT.

A jak będzie na okulistyce? Tutaj również będzie więcej łóżek, bo 22. Dzięki inwestycji mocno poprawiony zostanie też dostęp do diagnostyki.

- Lubuska okulistyka nigdy nie miała tak nowoczesnego oddziału, który składa się z pełnej bazy diagnostyczno-leczniczej, dwóch bloków operacyjnych. Nie należy zapomnieć również o studentach, którzy do tej pory mieli nie najlepsze warunki do kształcenia. Postaramy się nie zawieść zaufania - zaznaczał szef zielonogórskiej okulistyki.

Przeczytaj też: Uwaga kierowcy! Jutro zamknięta Lwowska w Zielonej Górze. Autobusy pojadą inaczej (MAPY)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u