W województwie lubuskim łącznie do uzyskania będzie 12 mandatów poselskich, a powalczy o nie 177 kandydatów. W przypadku Senatu region został podzielony na trzy, jednomandatowe okręgi.
W okręgu nr 8, który obejmuje całe województwo, zarejestrowano osiem komitetów wyborczych. To Koalicja Obywatelska, Prawo i Sprawiedliwość, Trzecia Droga (PSL i Polska 2050), Nowa Lewica, Konfederacja czy Bezpartyjni Samorządowcy. Pojawił się też komitet Antypartia i Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców.
Cisza wyborcza i cisza referendalna rozpoczyna się dziś o godz. 24:00. Od tej chwili, aż do zakończenia głosowania, zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej w jakiejkolwiek formie, w szczególności zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych. Zabronione jest również prowadzenie kampanii referendalnej. Naruszenia tych zakazów mogą skutkować sankcją karną, w związku z czym będą podlegać ocenie organów ścigania i sądów.
Zachęcanie lub zniechęcanie do udziału w wyborach nie stanowi jednak agitacji wyborczej w rozumieniu przepisów Kodeksu wyborczego, mogą więc być prowadzone po zakończeniu kampanii wyborczej.
Czytaj także: Wybory 2023. Znamy wszystkich kandydatów. Sprawdź, kto startuje do Sejmu i Senatu w Lubuskiem