Nowe samochody gaśnicze dla strażaków z Zielonej Góry i Świebodzina (ZDJĘCIA)

16 październik 2023
Autor: 
Nowe samochody gaśnicze dla strażaków Fot. Szczęśniak Pojazdy Specjalne

Nowe samochody gaśnicze trafiły do Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych w Zielonej Górze i Świebodzinie. To ciężkie wozy, które zabierają 5000 litrów wody.

Lubuscy strażacy wzbogacili się o nowe wozy gaśnicze. To dwa ciężkie samochody gaśnicze. Pojazdy trafiły na wyposażenie jednostek Państwowej Straży Pożarnej w Zielonej Górze (JRG nr 2) i Świebodzinie.

Nowoczesne pojazdy zabudowano na podwoziu marki Scania P370 XT z napędem 4x4. Mają sześcioosobową kabinę, zautomatyzowaną skrzynię biegów oraz wysokoprężny silnik o mocy 370 koni mechanicznych. Za ich przygotowanie odpowiadała firma Szczęśniak Pojazdy Specjalne z Bielska-Białej.

Są warte blisko 3 miliony złotych

Nowe samochody gaśnicze zostały wyposażone w zbiorniki wodne o pojemności 5000 litrów oraz 500-litrowe zbiorniki środka pianotwórczego. Na pojeździe znalazła się także wyciągarka elektryczna o uciągu 9979 kg, maszt oświetleniowy o łącznym strumieniu świetlnym 36 000 lumenów, działko wodno-pianowe oraz autopompa o wydajności 3619 l/min przy ciśnieniu 8 barów lub 441 l/min przy ciśnieniu 40 barów.

Oba pojazdy to tzw. "golasy", czyli dostarczono je bez sprzętu. Wykonawca wykonał jedynie uchwyty do mocowania wyposażenia posiadanego aktualnie przez strażaków w Zielonej Górze i Świebodzinie. Łączna wartość nowych samochodów to blisko 3 miliony złotych.

Zakup pojazdów został zrealizowany w ramach Porozumienia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Środowiska w sprawie współdziałania w zakresie zwalczania zagrożeń dla środowiska, na bazie którego powstał w 2022 roku Ogólnopolski Program Wspierania Służb Ratowniczych.

Przeczytaj też: Wybory 2023. W Żaganiu mężczyzna wyniósł karty do głosowania. Mówił, że je spalił


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u