Projekt, który dla jednych stanowi symbol postępu i rozwoju, dla innych jest synonimem dylematów, rozterek i tragedii. Szczególnie dotkliwe są te konsekwencje dla tych, którzy utracą swoje domy i grunty na rzecz projektu, który przez wielu jest opisywany jako największy przekręt w historii Polski.
Zapraszamy na podróż do epicentrum konfliktu, gdzie spotykamy się z mieszkańcami terenów przeznaczonych pod monumentalną budowę. Ich opowieści są pełne emocji, niepewności i walki o zachowanie swojego miejsca na ziemi. To one rysują pełen kontrastów obraz, w którym megalomańska inwestycja, przez wielu krytykowana za brak jasno określonego celu i racjonalności, zderza się z surową rzeczywistością i osobistą tragedią zwykłych ludzi.
Z jednej strony stoją argumenty o stworzeniu nowoczesnej infrastruktury, z drugiej — pytania o sensowność inwestycji, która pochłania miliardy złotych i wciąż budzi liczne kontrowersje. Czy CPK to naprawdę klucz do przyszłości, czy raczej megalomański projekt, który zapadnie w pamięć jako największa finansowa i społeczna katastrofa?
Radio Wolna PL to pierwsze radio twitterowe, którego współzałożycielami byli Anna Kacprzyk absolwentka psychologii społecznej na Uniwersytecie SWPS w Warszawie, autorka między innymi audycji „Rozmowy Ani” i „Granice Polskie” oraz Mateusz Żurek prowadzący audycje o tematyce sportowe, czuwający również nad stroną techniczną w realizacji audycji. Ponad rok temu do tego grona dołączyli lubuscy dziennikarze Tadeusz Krupa i Arkadiusz Olszowy, autorzy audycji „My Polacy”.
Tadeusz Krupa to były Prezes i Redaktor Naczelny Radia Zachód. Po niszczeniu niezależności mediów publicznych przez PiS, przeniósł się do mediów prywatnych. Otrzymał nominację do Polsko Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej.
Arkadiusz Olszowy to były dziennikarz Radia Zielona Góra i redaktor Sekcji Polskiej Radia Wolna Europa.
W skład redakcji wchodzą również Witold Pronobis, historyk autor wielu książek i publikacji, były dziennikarz Radia Wolna Europa i tam szef działu prasy podziemnej. Zespół uzupełnia Max Fuller pomysłodawca cyklicznej audycji „Granice Polskie”
Wirtualne spotkania z politykami, autorytetami i ciekawymi osobami kraju i regionu. odbywają się na żywo na platformie Twitter i są bezpieczną przestrzenią do dyskusji na tematy ważne dla nas wszystkich. W spotkaniach tych gościli już m.in. Marszałek Elżbieta Anna Polak, Senator Wadim Tyszkiewicz, Prezydent Sopotu Jacek Karnowski nieżyjący już Profesor Paweł Śpiewak, Profesor Wojciech Sadurski, dr Hanna Machińska czy Agnieszka Holland oraz wiele innych osób. Oprócz tego w radiu nagrywane są liczne reportaże, relacje i wywiady.
Audycje Radia Wolna PL znaleźć można na platformach Spotify, Tuneln Radio, Google Podcasts, Apple Podcasts i na YouTube.