Banery wyborcze mogą dostać drugie życie. Trwa sprzątanie po kampanii (FILM)

22 październik 2023
Autor: 
Banery wyborcze mogą dostać drugie życie Fot. Redakcja, Iwona Michałek/FB

Wybory 2023 za nami. Kandydaci do Sejmu i Senatu na posprzątanie banerów wyborczych mają czas do połowy listopada. Te mogą zyskać jednak drugie życie.

Banery wyborcze z wizerunkami kandydatów na posłów i senatorów są stałym elementem krajobrazu w czasie kampanii wyborczych. Wybory Parlamentarne 2023 zostały już zakończone, więc teraz czas posprzątać. Muszą zrobić to komitety, które obliguje do tego prawo.

Zgodnie z artykułem 110 Kodeksu wyborczego, pełnomocnicy wyborczy mają obowiązek usunąć w terminie 30 dni po dniu wyborów wszystkie "plakaty i hasła wyborcze oraz urządzenia ogłoszeniowe ustawione w celu prowadzenia agitacji wyborczej" z przestrzeni publicznej. Banery wyborcze powinny więc zniknąć do 16 listopada.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Tak wiozła dzieci na skuterze. Policjanci byli bezwzględni

Jeśli banery nie zostaną ściągnięte na czas to o ich usunięciu może postanowić wójt, burmistrz czy prezydent. Wówczas koszty ponoszą dane komitety wyborcze. Grozi im grzywna w postaci mandatu do 500 złotych, a jeśli sprawa trafi do sądu, to grzywna może wynieść nawet 5 tysięcy złotych.

Banery wyborcze mogą dostać drugie życie

Co zrobić z banerami po wyborach? Wcale nie trzeba ich wyrzucać, bo przecież można je wykorzystać do innych celów. Są wykonane z tworzyw sztucznych i nie przepuszczają powietrza, więc świetnie sprawdzają się między innymi do ocieplania bud czy klatek w schroniskach dla zwierząt. Niektórzy robią z nich nawet torby na zakupy.

Banery wyborcze przydadzą się też w stadninie koni w Gubinie. Znajduje się w niej sześć koni, z czego trzy zostały zaadoptowane z fundacji Centaurus, która uratowała je z opresji.


Pożniej materiał filmowy. Dalsza część artykułu pod wideo:


- Mamy bardzo sprawnych uciekinierów i 12 hektarów pastwisk. Żeby to ogrodzić potrzebne są niesamowite nakłady finansowe. Nasze konie nie tolerują pastucha elektrycznego, co byłoby najtańszym rozwiązaniem, więc musimy grodzić się na stałe, czyli albo żerdzie albo stal. Banery wyborcze są odporne na warunki atmosferyczne i pozwolą odgrodzić nam się na przykład od drogi do centrum miasta - mówi Arleta Preiss-Kostanowicz.

Jak przekazać banery wyborcze na ogrodzenie pastwiska? W Gubinie wystarczy przywieźć je do salonu optycznego przy ul. Śląskiej 37B. Mogą zostać też odebrane w innych lubuskich miastach. W tym celu można skontaktować się na Facebooku bezpośrednio z panią Arletą Preiss-Kostanowicz lub Beatą Springer.

Przeczytaj też: Uwaga kierowcy! MOP Racula Zachód na S3 zamknięty. Nie zatankujemy paliwa


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u