Orędzie prezydenta. Andrzej Duda powiedział, kto zostanie premierem

06 listopad 2023
Autor: 
Orędzie prezydenta. Andrzej Duda powiedział, kto zostanie premierem Redakcja/archiwum

Orędzie prezydenta. Andrzej Duda poinformował, kto zostanie premierem RP po wyborach parlamentarnych 2023. To Mateusz Morawiecki.

Orędzie Andrzej Duda

Kto premierem RP? To pytanie od wielu dni zadawało sobie miliony Polek i Polaków. Tym bardziej, że pod koniec października Andrzej Duda przeprowadził konsultacje z przedstawicielami komitetów wyborczych. Po konsultacjach Prezydent RP mówił o dwóch kandydatach na premiera. Wskazywał, że to Mateusz Morawiecki i Donald Tusk.

Dziś, 6 listopada, wszystko stało się już jasne. O godzinie 20:00 rozpoczęło się orędzie prezydenta Andrzeja Dudy w tej sprawie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Zielonogórscy pięcioboiści jadą na Igrzyska

- Po przeprowadzeniu konsultacji i głębokim zastanowieniu, Prezydent Andrzej Duda podjął już decyzję ws. tzw. pierwszego kroku. Decyzja jest ostateczna, więc ścigającym się na apele do Prezydenta polecam spokojne oglądanie wieczornego orędzia - poinformował Szef Gabinetu Prezydenta Marcin Mastalerek.

Mateusz Morawiecki - "stary", nowy premier RP

Andrzej Duda przekazał w trakcie orędzia, iż desygnował na premiera Mateusza Morawieckiego, który był już do tej pory na stanowisku Prezesa Rady Ministrów. To właśnie jemu prezydent po raz kolejny powierzył misję tworzenia rządu.

- Po spokojnej analizie i przeprowadzonych konsultacjach postanowiłem powierzyć misję sformowania rządu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Tym samym zdecydowałem o kontynuowaniu dobrej tradycji parlamentarnej, zgodnie z którą to zwycięskie ugrupowanie jako pierwsze otrzymuje szansę utworzenia rządu. Tak jak zapowiadałem w trakcie kampanii wyborczej i tak jak to zawsze miało miejsce od czasu uchwalenia obowiązującej Konstytucji RP - przemawiał Duda w trakcie orędzia.

Prezydent Andrzej Duda zaznaczył przy tym, że "jeśli misja przedstawiciela Prawa i Sprawiedliwości się nie powiedzie, to w kolejnym kroku Sejm wybierze kandydata na premiera, a ja niezwłocznie powołam go na to stanowisko. Wszystkie konstytucyjne zasady i terminy zostaną dochowane".

W trakcie orędzia głowy państwa poruszony został też temat rekordowej frekwencji w trakcie wyborów parlamentarnych 2023. - Rekordowa frekwencja wyborcza potwierdziła, że demokracja w Polsce jest dzisiaj silniejsza niż kiedykolwiek - podkreślał.

Przeczytaj też: Kontrole na granicy i ogromny korek na A2. Jak wygląda sytuacja?


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u