Dworzec PKP w Świebodzinie otwarty dla pasażerów. "Przeszedł prawdziwą metamorfozę" (ZDJĘCIA)

29 listopad 2023
Autor: 
Dworzec PKP w Świebodzinie otwarty dla pasażerów Fot. PKP PLK

Koniec remontu dworca PKP w Świebodzinie. Inwestycja pochłonęła blisko 26 milionów złotych. Nie obyło się bez kłopotów, jeden wykonawca wyleciał z placu budowy.

Prace przy przebudowie dworca PKP w Świebodzinie ruszyły w 2021 roku. Wykonawcą była firma KWK Construction z Bydgoszczy, a remont miał zostać zrealizowany za kwotę przeszło 10 milionów złotych. Roboty planowano miały zakończyć się w drugiej połowie 2022 roku.

Niestety roboty tak jak szybko ruszyły, tak szybko się skończyły. Na początku 2022 roku PKP PLK rozwiązało umowę z firmą. Kolej przekonywała, że to z winy wykonawcy, a miały na to wpłynąć liczne awarie wodociągowe powodowane przez budowlaców. I tak firma KWK straciła kontrakt oraz została obciążona kosztami usunięcia jednej z awarii wodociągowej.

PKP Polskie Linie Kolejowe po inwentaryzacji zrealizowanych prac rozpisały kolejny przetarg i wyłoniły nowego wykonawcę. Tym razem 24 sierpnia 2022 roku wygrała firma Berger Bau Polska. Zaoferowała ona jednak prawie dwukrotnie wyższą cenę, czyli prawie 20 milionów złotych. Kolej postanowiła dołożyć brakujące pieniądze. Ostatecznie inwestycja pochłonęła 25,7 milionów.

Dworzec PKP Świebodzin - budynek otwarty dla pasażerów

Prace remontowe zostały już oficjalnie zakończone. We wtorek, 28 listopada, z budynku skorzystali pierwsi pasażerowie.

- Dworzec wybudowany w 1872 roku przeszedł prawdziwą metamorfozę. Historyczny wygląd odzyskała elewacja wykonana z czerwonej i żółtej cegły licowej. Stylowego charakteru odnowionemu dworcowi dodają również odtworzona na wzór historycznej stolarka okienna i drzwiowa oraz dwa zegary. Nocą bryłę dworca podkreśla nowa iluminacja budynku, w tym niewielkie, stylizowane na wzór historycznych lampy - informuje Bartłomiej Sarna z PKP PLK.

Przestrzeń obsługi podróżnych wyposażono w nowe ławki, kosze, gabloty z rozkładami jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz system informacji głosowej. Na parterze dworca PKP zlokalizowano również kasy biletowe, toalety i lokale przeznaczone na wynajem. Większość pomieszczeń na piętrze zostanie przeznaczona na potrzeby samorządu lokalnego i obsługi PKS, ponieważ obiekt ma stanowić rolę dworca kolejowo-autobusowego.

Przeczytaj też: Remont drogi w gminie Świdnica koło Zielonej Góry. Zapłacono fortunę (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u