Polregio kupiło "Smerfy". Szynobusy trafią do lubuskiego. Kosztowały miliony

30 listopad 2023
Autor: 
Polregio kupiło "Smerfy". Szynobusy trafią do lubuskiego Fot. Polregio

Polregio kupiło trzy pociągi SA 136. Wszystkie będą jeździły w Lubuskiem. - Realizacja planu naprawczego w tym regionie to priorytet - podkreśla Polregio.

Spółka Polregio realizuje przewozy pasażerskie zlecane przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego. Niestety sytuacja kolei w Lubuskiem nie wygląda zbyt dobrze. Pasażerowie są oburzeni, piszą skargi i wymieniają wady.

Co wpływa na złą opinię kolejowej spółki? To przede wszystkim odwołane pociągi. Tylko w pierwszej połowie 2023 roku Polregio odwołało aż 1527 połączeń, w tym 1043 w całej relacji oraz 484 w części. Dodatkowo pasażerowie podkreślają, że pociągi bardzo często się spóźniają.

Problemy w Lubuskim Zakładzie Polregio spowodowane są przede wszystkim taborem, który nie zawsze jest sprawny. Dodatkowo pociągi przechodzą różne przeglądy, które są warunkiem dopuszczenia pojazdów do ruchu. I tak pasażerowie, zamiast pociągu muszą wybierać na przykład zastępczą komunikację autobusową, o ile taka w ogóle jest dostępna.

Kolej Lubuskie - Polregio kupiło używane pociągi

Teraz spółka Polregio zakupiła trzy spalinowe zespoły trakcyjne SA 136, zwane "Smerfami", wyprodukowane przez polskiego producenta PESA Bydgoszcz. To używane pojazdy, które od 2010 roku działały w województwie zachodniopomorskim.

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego sprzedał składy za kwotę 26,7 milionów złotych, co daje 8,9 milionów za jeden pociąg.

Polregio: "Pracujemy nad poprawą sytuacji w regionie"

- Każdy dodatkowy skład to dla nas szansa na zwiększenie komfortu podróżnych, dlatego staramy się systematycznie powiększać tabor Polregio. Nowe jednostki trafią tam, gdzie aktualnie są największe potrzeby, a w tym momencie jest to oczywiście województwo lubuskie. Realizacja planu naprawczego w tym regionie to dla nas priorytet. Jednocześnie cały czas ciężko pracujemy nad dalszą poprawą sytuacji w regionie - zaznacza Adam Pawlik, prezes Polregio.

Spalinowe szynobusy wyjadą na lubuskie tory już wkrótce. Najpierw muszą przejść specjalne przeglądy.

- Pociągi SA 136 są w stanie zabrać na pokład jednorazowo 300 pasażerów oraz rozpędzić się do prędkości 120 km/h. Wyposażone są w WiFi oraz monitoring wizyjny. Dodajmy, że województwo kupi dwa nowe hybrydowe pociągi, które będą kursować głównie w północnej części regionu - informuje Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.

Przeczytaj też: Uderzył w bramownicę na wiadukcie w Zielonej Górze. Później spowodował kolizję


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u