Lubuscy medycy mieli pełne ręce roboty w 2023 roku. Ile razy wyjeżdżali? (ZDJĘCIA)

15 styczeń 2024
Lubuscy medycy mieli pełne ręce roboty w 2023 roku Redakcja

Lubuskie zespoły pogotowia ratunkowego miały pracowity rok. Do akcji wyjeżdżały prawie 100 tysięcy razy.

W województwie lubuskim działa na co dzień 55 naziemnych Zespołów Ratownictwa Medycznego. To 8 zespołów specjalistycznych z lekarzem systemu oraz 47 podstawowych z ratownikami medycznymi czy pielęgniarkami/pielęgniarzami.

Zespoły do interwencji wysyła Dyspozytornia Medyczna, która mieści się w Gorzowie Wielkopolskim, a dokładniej w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim. Odpowiada ona także za odbieranie połączeń na numer 999. W ubiegłym roku dyspozytorzy odebrali je 60 984 razy.

Interwencje karetek pogotowia w Lubuskiem

W 2023 roku Zespoły Ratownictwa Medycznego działające na terenie województwa lubuskiego obsłużyły łącznie aż 97 015 zdarzeń. Najwięcej interwencji było kolejno w grudniu (9366), styczniu (8348) oraz marcu (8285).

Największą średnią wyjazdów na dobę jak co roku miały karetki stacjonujące w WSPR Zielona Góra i WSPR Gorzów Wielkopolski.

Pogotowie Zielona Góra

Średnia roczna na jeden zespół wyniosła 8,8 wyjazdów na dzień. Największa ilość wyjazdów przypadła na grudzień: 9,9

Pogotowie Gorzów Wielkopolski

W północnej stolicy województwa roczna średnia uplasowała się na poziomie 8,1. Najwięcej interwencji również było w grudniu: 9,4

Medycy mieli pełne ręce roboty

Statystyki zdecydowanie uzmysławiają skalę działań medyków. Niestety około połowę wezwań cały czas stanowią niepotrzebne interwencje, a niektórzy ludzie kompletnie zapominają o właściwych powodach funkcjonowania zespołów pogotowia i kompletnie nie przejmują się faktem, że w tym samym czasie ktoś inny może nawet umierać.

Zespoły, które mają służyć reagowaniu w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia, notorycznie zastępują lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Niektórzy wzywają karetkę, kłamiąc tylko po to, żeby się szybciej dostać do lekarza lub wykonać szereg badań, na które musieliby czekać kilka miesięcy. I tak po dotarciu ambulansu okazuje się, iż prawdziwym powodem wezwania nie jest nagły stan, a na przykład ból brzucha lub gorączka od kilku dni, a czasem potrzeba wypisania recepty. Zdarzają się nawet sytuacje, że pacjenci są już nawet gotowi na "wycieczkę" do szpitala ze spakowanymi torbami czy walizkami.

To jednak nie wszystko... Karetki wielokrotnie traktowane są jak taksówki między innymi dla osób pod wpływem alkoholu. Nieustannym problemem są też osoby domagające się "pomocy", ponieważ "płacą podatki i wymagają".

Przeczytaj też: 840 misji lubuskich śmigłowców LPR w 2023 roku. Zobacz, jaka załoga latała najczęściej (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u