Wiadukt w Zielonej Górze. Będzie rozbiórka i budowa drugiej nitki

17 styczeń 2024
Autor: 
Wiadukt w Zielonej Górze. Będzie rozbiórka i budowa drugiej nitki Fot. Nowak Mosty

Wiadukt na Zjednoczenia w Zielonej Górze jest bardzo zniszczony. Miasto ogłosiło już przetarg na rozbiórkę i budowę kolejnej, zachodniej części.

Remont, a obecnie właściwie budowa wiaduktu na alei Zjednoczenia w Zielonej Górze od nowa to inwestycja, która trapi mieszkańców Zielonej Góry. Pierwszy przetarg ogłoszono w 2021 roku, lecz zamiast przebudowy konieczna okazała się rozbiórka wschodniej nitki. W połowie 2023 roku ruszyła jej budowa za 25,4 miliony złotych, która ma zakończyć się maksymalnie do marca 2025 roku.

Ruch odbywa się tylko po zachodniej nitce, której stan techniczny również pozostawia wiele do życzenia. Mogą wjechać na nią jedynie pojazdy o masie do 3,5 tony. W międzyczasie w grudniu 2023 roku przejazd po wiadukcie został całkowicie zamknięty z powodu znacznego rozszerzenia dylatacji. I tak została ona przykryta blachami, a dodatkowo na jednej z podpór wiaduktu pojawił się specjalny, żelbetowy kielich wzmacniający.

Wiadukt Zielona Góra. Jest przetarg na budowę nitki zachodniej

Urząd Miasta Zielona Góra ogłosił już przetarg na przebudowę jedynej obecnie nitki wiaduktu o długości 338 metrów. Prace obejmą przede wszystkim rozbiórkę i budowę wiaduktu zachodniego od zera.

- Istniejące obiekty utraciły swoje pierwotne walory użytkowe i są w złym stanie technicznym. Podstawowy zakres obejmuje wymianę istniejącego ustroju nośnego i wymianę podpór z ławami, które posadowione będą na istniejących palach żelbetowych. Zakłada się, że posadowienie palowe zlokalizowane pod każdą podporą będzie wzmocnione i dostosowane do projektowanej konstrukcji wiaduktu - czytamy w projekcie budowlanym.

Remont wiaduktu Zielona Góra. Przebudowa też pod konstrukcją

W ramach zadania "Przebudowa wiaduktu zachodniego w ciągu ul. Zjednoczenia w Zielonej Górze" magistrat planuje przebudować także ulicę Jarosława Dąbrowskiego. Mowa tu nie tylko o remoncie drogi, ale również przebudowie istniejących i budowie chodników, wyznaczeniu zatoki autobusowej oraz budowie zjazdów.

Magistrat czeka na oferty chętnych firm do 20 lutego. Termin wykonania prac określono na 20 miesięcy od dnia przekazania placu budowy. To nastąpi najprawdopodobniej w grudniu 2024 roku, ponieważ już wtedy przedterminowo powinna być gotowa wschodnia nitka wiaduktu.

Przeczytaj też: Lotnisko w Przylepie międzynarodowym portem i nowa droga? Jest komunikat Urzędu Miasta


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u