Strażacy zagrają z WOŚP po latach przerwy. "Gasimy ogień, rozpalamy serca"

18 styczeń 2024
Autor: 
Strażacy zagrają z WOŚP po przerwie. "Gasimy ogień, rozpalamy serca" Redakcja

Państwowa Straż Pożarna ponownie zagra z WOŚP po 8 latach przerwy. Gdy rządziło Prawo i Sprawiedliwość strażacy nie mogli się angażować, choć oficjalnego zakazu nie było.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i Państwowa Straż Pożarna. Ta współpraca przez wiele lat odbywała się na wysokim poziomie. Strażacy chętnie angażowali się w lokalne imprezy, gdzie prezentowali swoje samochody gaśnicze czy wyposażenie. Były także pokazy ratownictwa technicznego, czyli mówiąc kolokwialnie "wycinania" poszkodowanych z rozbitych samochodów.

Strażacy chcieli pomagać, ale "góra"...

Takie działania strażaków zawsze przyciągały tłumy. Najbardziej zachwycone były przede wszystkim dzieci. Niestety wieloletnia współpraca szybko runęła, a to wszystko za sprawą rządu Prawa i Sprawiedliwości. Niechęć członków tej partii do WOŚP była powszechnie znana, więc dlaczego w finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy miały angażować się służby?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Płonie opuszczony budynek w Sulechowie. Łuna ognia widoczna z daleka

Oficjalnego zakazu nie było, lecz wszyscy wiedzieli "o co chodzi". "Mieliśmy przygotowany pokaz ratownictwa drogowego. Dostałem jednak telefon "z góry", że nie możemy tego zrobić. Nie powiedziano mi dlaczego" - opisuje jeden ze strażaków. "W mojej komendzie był oficjalny zakaz wzięcia udziału pod jakąkolwiek postacią" - dodaje kolejny.

I tak Państwowa Straż Pożarna zjechała na boczny tor, a inicjatywy przejęli przede wszystkim strażacy z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. W końcu OSP podlega pod gminy, a nie MSWiA. Spora część ochotników aktywnie włączała się w finały WOŚP, jednak niektórzy i tak obawiali się ewentualnych represji.

WOŚP straż pożarna. Strażacy znów zagrają z orkiestrą

W tym roku tuż po zmianie rządu nastąpiła zmiana. Minister Marcin Kierwiński poinformował, że funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, ale również policji czy Straży Granicznej zaangażują się w najbliższy finał WOŚP. Podkreślał, iż głęboko wierzy, że mundurowi aktywnie włączą się do tej inicjatywy.

Strażacy nie ukrywają swojej radości, że znów będą mogli czynnie uczestniczyć w finałach WOŚP. Zaznaczają, że są chętni do współpracy. Informacje okraszone logo WOŚP umieszczono już na stronach jednostek oraz w mediach społecznościowych począwszy od Komendy Głównej PSP po Komendy Miejskie i Powiatowe. Hasło przewodnie: "Gasimy ogień, rozpalamy serca!".

- Powrót służb mundurowych. To brzmi niesamowicie, kiedy coś, co było standardem przez niemal dwie dekady, po 8-letniej przerwie wzbudza tyle emocji. Tym razem wszystkie służby także przygotowują coś specjalnie w czasie finałowego grania - mówi Jurek Owsiak, szef WOŚP.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 2024

Przypominamy, że 32. finał WOŚP odbędzie się już 28 stycznia. Tym razem pieniądze zebrane podczas wydarzenia zostaną przeznaczone np. na zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych.

- Temat zbliżającego się Finału to "Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych". Problem ogromny, z którym chcemy się uporać. Chcemy kupić sprzęt dla 15 oddziałów pulmonologicznych dla dzieci i 49 oddziałów dla dorosłych - informuje Jurek Owsiak.

Przeczytaj też: Wjechał ciężarówką na deptak. Tłumaczenie zwala z nóg (FILM)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u