Liczba obcokrajowców w Lubuskiem rośnie. Zaskakują dane o Ukraińcach

27 luty 2024
Autor: 
Liczba obcokrajowców w Lubuskiem rośnie. Zaskakują dane o Ukraińcach Redakcja/archiwum

Cudzoziemcy Lubuskie. Coraz więcej obcokrajowców pracuje w naszym regionie. Ogromną większość stanowią Ukraińcy. ZUS podał najnowsze dane.

Liczba płatników składek i ubezpieczonych wśród cudzoziemców jest wysoka i cały czas rośnie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał najnowsze dane z województwa lubuskiego. Obecnie w regionie ubezpieczonych w ZUS jest niemal 36 tysięcy cudzoziemców. To więcej niż rok temu.

- Wśród ubezpieczonych u nas cudzoziemców niemal 24 tysiące zatrudnionych jest na umowie o pracę, a 1,2 tysiąca prowadzi własną działalność gospodarczą. Pozostali obcokrajowcy zatrudnieni są na innego rodzaju oskładkowanych umowach, np. zleceniu - informuje Agata Muchowska, regionalna rzeczniczka ZUS.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Kwalifikacje do igrzysk olimpijskich są już na finiszu

W Lubuskiem najwięcej ubezpieczonych obcokrajowców to obywatele Ukrainy. Ich liczba zaskakuje, bo stanowią oni ponad 79 procent wszystkich cudzoziemców w regionie.

ZUS Gorzów Wielkopolski - najnowsze dane

W gorzowskim zakładzie na pierwszym miejscu znajdują się właśnie Ukraińcy. Dalej znajdują się posiadacze paszportów białoruskich (1 006), gruzińskich (327) oraz mołdawskich (304). Gorzów wybrali też obywatele z Etiopii, Sri Lanki, Peru, Tajlandii oraz Tajwanu.

ZUS Zielona Góra - skąd pochodzą ubezpieczeni?

W południowej stolicy województwa lubuskiego pierwsza lokata co do liczebności również należy do obywateli Ukrainy. ZUS ma także 897 obywateli Białorusi, 834 Gruzji, a podium zamyka 349 obywateli Indii. Nie brakuje też posiadaczy paszportów ugandyjskich, południowoafrykańskich, południowokoreańskich, burundyjskich, estońskich i kanadyjskich.

Cudzoziemcy w Polsce. Część pracuje "na czarno"

- Rzeczywista liczba obywateli obcych państw pracujących w naszym województwie może być wyższa, ponieważ część z nich nie ma ubezpieczenia w ZUS. Dzieje się tak z powodu pracy w szarej strefie, zatrudnieniu na nieoskładkowanych umowach lub podleganiu ubezpieczeniom w KRUS - wyjaśnia Agata Muchowska z ZUS.

Przeczytaj też: Pijani kierowcy ciężarówek zatrzymani na S3. Wiemy, jak się tłumaczyli (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u