W województwie lubuskim sytuacja ogólnie nie wygląda najgorzej.
W środkowej części Lubuskiego, w okolicach Sulęcina jakość powietrza jest dobra. Oznacza to, że zanieczyszczenie powietrza powoduje brak lub niskie ryzyko zagrożenia dla zdrowia. Można przebywać na wolnym powietrzu i wykonywać dowolną aktywność, bez ograniczeń.
W okolicy Gorzowa i Żar powietrze jest zanieczyszczone w stopniu umiarkowanym. Oznacza to, że jakość powietrza jest akceptowalna. Zanieczyszczenie może stanowić zagrożenie dla zdrowia w szczególnych przypadkach (dla osób chorych, osób starszych, kobiet w ciąży oraz małych dzieci). To warunki umiarkowane do aktywności na wolnym powietrzu.
Najgorzej w tej statystyce wypada niestety Zielona Góra. Jakość powietrza jest tu zła. Osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny unikać przebywania na wolnym powietrzu.
Zielonogórzanie powinni ograniczyć do minimum wszelką aktywność fizyczną na wolnym powietrzu - szczególnie wymagającą długotrwałego lub wzmożonego wysiłku fizycznego.
Polski indeks jakości powietrza liczony jest na podstawie 1-godzinnych wyników pomiarów stężeń dwutlenku w powietrzu: siarki (SO2), dwutlenku azotu (NO2), pyłu PM10, pyłu PM2,5, tlenku węgla (CO), benzenu (C6H6), ozonu (O3).
Źródło: powietrze.gios.gov.pl