Policjanci pomogli bezdomnym

07 styczeń 2016

Nawet kilkanaście stopni mrozu, to temperatura jaką termometry notują przez ostatnie kilka dni. Przy takiej temperaturze szczególnie narażeni na wychłodzenie, a nawet zamarznięcie są osoby bezdomne. Dlatego lubuscy policjanci konsekwentnie kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby potrzebujące pomocy. Tylko ostatniej nocy mundurowi skontrolowali prawie 150 takich miejsc. Najbardziej potrzebujących pomocy odwieziono do noclegowni.

Zima oszczędzała nas aż do końca ubiegłego roku. Już w Sylwestra temperatura spadła do kilku stopni poniżej zera. Następne dni okazały się jeszcze mroźniejsze. Przy temperaturze spadającej nawet do -15 stopni bardzo łatwo o odmrożenia, a nawet śmierć z wychłodzenia. Szczególnie narażone są osoby samotne i bezdomne. Miejsca w jakich najczyściej przebywają nie chronią w żaden sposób przed mrozem. Dlatego lubuscy policjanci na terenie całego regionu kontrolują z jeszcze większą uwagą altany, pustostany, wiaty, czy dworce. Właśnie w nich osoby bez dachu nad głową szukają schronienia. Tylko ostatniej doby lubuscy policjanci skontrolowali blisko 150 takich miejsc, 41 bezdomnych przewieziono do noclegowni, a 11 trafiło do innych miejsc. W kilku przypadkach pomoc przyszła w ostatniej chwilę.

policjanci pomogli bezdomnym 2

We wtorek /5 stycznia/ dzielnicowi z międzyrzeckiej komendy sprawdzali miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne. W miejscowości Wysoka /gm. Międzyrzecz/ ich uwagę zwróciła jedna z piwnic. Po wejściu do środka policjanci znaleźli leżącego 62-mężczyznę. Jak się okazało 62-latek nie ma dachu nad głową dlatego schronienia szukał w takim miejscu. W piwnicy było bardzo zimno o czym świadczyła zamarznięta woda w wiaderku. Pomimo wielu prób przekonywania, mężczyzna nie chciał niczyjej pomocy. Sołtys Wysokiej wspomógł bezdomnego piecykiem, lecz ten na nie wiele się przydał z uwagi na duże wychłodzenie pomieszczenia. Dlatego, aby przekonać 62-latka do opuszczenia piwnicy postawiono na nogi policyjnych negocjatorów. Po kilku godzinach interwencji przyszedł przełom i mężczyzna zgodził się, aby przewieść go ciepłej noclegowni.

Tego samego dnia ci sami dzielnicowi uzyskali informację, że w ziemiance niedaleko drogi prowadzącej z Wysokiej do Boryszyna może przebywać bezdomny. Informację okazały się bezcenne, bo policjanci znaleźli w ziemiance przemarzniętego mężczyznę. Okazało się, że jest nim 55-latek, który pozbawiony dachu nad głową szukał schronienia w ziemiance. W tym przypadku mężczyzna nie protestował i od razu zgodził się na przewiezienie do noclegowni. Międzyrzeccy policjanci pomagają również bezdomnym, którzy nie chcieli pomocy. W takich przypadkach mundurowi regularnie sprawdzają miejsca przebywania takich osób.

policjanci pomogli bezdomnym 3
W poniedziałek /4 stycznia/ policjanci z gorzowskiej KMP, wspólnie z pracownikami Sekcji ds. Bezdomności Gorzowskiego Centrum Pomocy Rodzinie, po raz kolejny  pojawili się u 57-latka, który konsekwentnie odmawiał przyjęcia pomocy. Mężczyzna, traktując tym razem poważnie argumenty przedstawiane przez służby, dał się ostatecznie przekonać. Dzięki zaangażowaniu i skutecznemu działaniu Policji i pracowników socjalnych nie został pozostawiony na mrozie i trafił do noclegowni. W schronisku im. Św. Brata Alberta bezdomny uzyska potrzebne wsparcie. Czekało tam na niego miejsce noclegowe i ciepły posiłek. Dzięki wspólnemu działaniu służb mężczyzna będzie miał również możliwość skorzystania z opieki lekarskiej oraz pomocy przy uzyskaniu niezbędnych dokumentów oraz świadczeń.

Opisane powyżej przypadki, to tylko niewielka część działań lubuskiej Policji w związku z niskimi temperaturami. Podobne kontrole w ciągu najbliższych będą konsekwentnie kontynuowane. Wszyscy możemy pomóc bezdomnym dzwoniąc w podobnych przypadkach pod nr 112 lub 997. Jeden nasz telefon może uratować komuś zdrowie, a nawet życie. Pamiętajmy również, że problem zamarznięcia może dotyczyć każdego z nas. Wystarczy chwila nieuwagi lub zasłabniecie na mrozie i taka sytuacja może skończyć się tragicznie. Przypominamy również, że alkohol tylko pozornie rozgrzewa. W rzeczywistości organizm po alkoholu wychładza się jeszcze szybciej.

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u