Gorzów Wlkp i szansa na nowe centrum przesiadkowe

08 marzec 2017
Autor: 

Plany władz miasta w sprawie centrum przesiadkowego są bardzo ambitne. Początkowo miało mieć charakter otwartego przystanku, jednak teraz koncepcja całkowicie się zmienia. Magistrat będzie działał w tej sprawie wspólnie z PKP.

W listopadzie 2016 roku wiceprezydent Gorzowa Artur Radziński zapowiadał, że centrum przesiadkowe powstanie na wysokości dworca PKP i będzie miało charakter otwartego przystanku, na którym pasażerowie będą mogli przesiąść się do autobusu lub tramwaju. Wstępnie centrum miało powstać do końca 2018 roku zgodnie z planem tramwajowym.

Jak się okazało, koncepcja całkowicie się zmieniła i centrum przesiadkowe ma być budynkiem z którego będziemy mogli bezpośrednio wsiąść do autobusu MZK, PKS, tramwaju i pociągu.

Wszystko przez to, że Polskie Koleje Państwowe postanowiły włączyć się do projektu. W tej sprawie odbyło się spotkanie z władzami spółki, a w tym tygodniu zaplanowane jest kolejne w Poznaniu.

- Wszyscy są zainteresowani współpracą i mamy zielone światło do działania. Chcielibyśmy, aby biuro projektów kolejowych, które specjalizuje się w projektowaniu dworców wzięło na siebie odpowiedzialność sporządzenia koncepcji naszego centrum przesiadkowego – mówi Dariusz Górny, architekt miejski.

Projekt centrum przesiadkowego musi zostać przygotowany do końca tego roku, tak by miasto mogło wystąpić z wnioskiem o unijne dofinansowanie.
- Realizacja tego przedsięwzięcia będzie mogła odbyć się tylko przy wsparciu zewnętrznych środków, ponieważ miasto samo nie udźwignie tej inwestycji -podkreśla Górny.

Centrum przesiadkowe powstanie bezpośrednio przy dworcu PKP. Jeżeli miasto uzyska dofinansowanie to prace ruszą w 2018 roku i potrwają do końca 2020 roku. Równocześnie miasto zajmie się przebudową ul. Dworcowej. Inwestycja rozpocznie się w maju przyszłego roku i potrwa do końca 2018. Prace obejmą przebudowę drogi oraz modernizację torowiska. Dzięki temu pod dworzec pasażerowie dojadą nowoczesnym, niskopodłogowym tramwajem.

- Ideą jest stworzenie miejsca pod wspólnym dachem, gdzie pasażerowie wsiądą do wszystkich środków komunikacji i nie będą musieli biegać po całym mieście. Oczywiście przed nami jeszcze kilkanaście spotkań w tej sprawie – podkreśla architekt miejski.

źródło: gorzowianin.com

MS

Pielęgnuj swoje marzenia. Trzymaj się swoich ideałów. Maszeruj śmiało według muzyki, którą tylko Ty słyszysz. Wielkie biografie powstają z ruchu do przodu, a nie z oglądania się do tyłu.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u