Lubuskie przyjazne niepełnosprawnym

5 maja obchodziliśmy Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Jak wynika z danych PFRON-u administracja publiczna w Lubuskiem ma wzorcowe wyniki zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Urząd marszałkowski zatrudnia 45 pracowników z różnym stopniem niepełnosprawności, co stanowi 6%, czyli wymagany pułap.

– Lubuskie to najbardziej otwarty i tolerancyjny region w Polsce. Dlatego robimy wszystko, aby likwidować bariery i przeciwdziałać wszelkiej dyskryminacji – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego został także w ubiegłym roku wyróżniony w konkursie „Zielona Góra bez barier 2016” w kategorii obiektów użyteczności publicznej. Zgodnie z prawem, instytucje publiczne – tak jak wszystkie podmioty mające powyżej 50 pracowników – powinny zatrudniać co najmniej 6 proc. osób z niepełnosprawnościami. Wymogi te spełnia już od wielu lat Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, który skutecznie likwiduje także bariery dla osób z niepełnosprawnością.

Głównym celem konkursu „Zielona Góra bez barier 2016” jest wyłonienie i promocja obiektów, które są najlepiej dostosowane do potrzeb osób z różnego rodzaju niepełnosprawnością.

Urząd marszałkowski został wyróżniony w kategorii obiektów użyteczności publicznej. W ostatnich latach w budynku wykonano szereg prac związanych z dostosowaniem obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych. W ramach przeprowadzonych inwestycji powstał podjazd do tylnego wejścia budynku. Osoby mające problemy z poruszaniem mogą skorzystać z windy pozwalającej dostać się na każde piętro placówki. Zaprojektowano również platformy i specjalne przystosowane miejsca parkingowe. Odpowiednich modernizacji doczekały się też toalety na wszystkich kondygnacjach budynku.