Celem zadania było usunięcie jak największej ilości szkodliwych wyrobów zawierających azbest. Jak podaje portal budujemydom.pl obecnie azbest zaliczany jest do dziesięciu najgroźniejszych zanieczyszczeń na Ziemi. Gdy człowiek oddycha powietrzem zanieczyszczonym jego włóknami, docierają one do płuc, skąd już nie da się ich usunąć. Ich szkodliwe działanie może się ujawnić nawet po wielu latach, np. nowotwory mogą rozwijać się 20–30, a nawet 50 lat od momentu narażenia organizmu na wdychanie włókien azbestu. Im więcej jest włókien azbestu w powietrzu, którym się oddycha, tym większe ryzyko zachorowania na choroby, które może on wywołać – z ich powodu każdego roku na świecie umiera ok. 100 tysięcy osób.
W wyniku realizacji zadania przekazano do unieszkodliwienia 21,18 ton odpadów niebezpiecznych zawierających azbest.
Łączny koszt zadania wyniósł 10.287,00 zł. Po przekazaniu i zaakceptowaniu dokumentacji niezbędnej do rozliczenia projektu Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze dokona refundacji 100% poniesionych kosztów kwalifikowanych zadania.
W przyszłym 2018 roku planuje się kolejną edycję Programu. Nabór wniosków o dofinansowanie trwać będzie do końca listopada 2017 r. Urząd Miasta w Nowej Soli zapraszamy do skorzystania z tej formy wsparcia. Jednocześnie przypomina, że realizacja Programu nie obejmuje kosztów związanych z zastąpieniem usuniętych wyrobów zawierających azbest wyrobami bezazbestowymi. Nie obejmuje również refinansowania wydatków związanych z usuwaniem azbestu poniesionych wcześniej przez użytkowników wyrobów zawierających azbest.