Kobiety w Polsce mniej sprawiedliwie wynagradzane niż mężczyźni

03 październik 2017
Autor:  kurier.pap
Pixabay

Kobiety uważają, że są mniej sprawiedliwie i rzadziej oceniane przez swoich szefów niż mężczyźni i otrzymują mniej sprawiedliwe wynagrodzenia - wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Z wyników badań można wywnioskować, że w Polsce szefowie kobiet mniej wiedzą o ich pracy, w związku z czym nie są w stanie wyciągnąć właściwych wniosków. W efekcie nie są w stanie właściwie ich wynagradzać, proponować szkoleń, pomagać w rozwoju, a potem promować w organizacji aż do najwyższych stanowisk – opisuje dr Hanna Kinowska z SGH.

Naukowcy z SGH przeprowadzili badania na reprezentatywnej grupie pracujących polskich internautów, badając różne aspekty przywództwa w firmach. Analiza różnic w odpowiedziach kobiet i mężczyzn pokazała, że kobiety są zarządzane inaczej niż mężczyźni, choć nie we wszystkich aspektach.

„Kobiety wskazały na kilka aspektów różniących ich przełożonych od szefów zarządzających mężczyznami. Można wyciągnąć wniosek, że szefowie inaczej zachowują się w stosunku do kobiet niż do mężczyzn. Najważniejsza różnica dotyczyła sprawiedliwej oceny. Kobiety przyznały, że są mniej sprawiedliwie oceniane przez swoich szefów niż mężczyźni” - dodała ekspertka.

Badane kobiety przyznały również, że otrzymują mniej sprawiedliwe wynagrodzenia, a także, że nie są na bieżąco oceniane w porównaniu z mężczyznami.

Dr Kinowska przypomniała, że z danych GUS o wynagrodzeniach, publikowanych co dwa lata, wynika, że kobiety na tych samych stanowiskach zarabiają w Polsce średnio o 17 proc. mniej niż mężczyźni.

„Można powiedzieć, że to niedużo, bo w Stanach Zjednoczonych kobiety na tych samych stanowiskach zarabiają o 25 proc. mniej niż mężczyźni. Natomiast jeśli spojrzymy na rodzaje stanowisk, to na tych najwyżej wynagradzanych w Polsce – na stanowiskach kierowniczych i specjalistycznych - kobiety także zarabiają średnio o 1/4 mniej niż mężczyźni” - dodała.

Jej zdaniem jeszcze gorzej sytuacja wygląda, jeśli spojrzymy na niematerialną część wynagrodzenia, czyli np. awans w pracy. W Polsce zaledwie 7 proc. spółek giełdowych zarządzanych jest przez kobiety. I choć to niemal 2 razy więcej niż średnia w krajach UE, gdzie ten wskaźnik wynosi zaledwie 3,6 proc., to ten procent wciąż jest minimalny.

„Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę to, jak polskie kobiety są dobrze wykształcone, jakie mają doświadczenie, jakie mają aspiracje i możliwości. Marnujemy w ten sposób bardzo dużą część kapitału ludzkiego, który mógłby się przełożyć na innowacyjność, wzrost gospodarki, firmy, ogólnie lepsze życie nas wszystkich” - uważa dr Kinowska.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

  • Jak zadbać o skórę po zimie i przygotować się na wiosnę?

    Jak zadbać o skórę po zimie i przygotować się na wiosnę?

    Pora zrzucić z siebie zimowe ubranie i cieszyć się piękną pogodą. To wiosną i latem spędzamy znacznie więcej czasu na dworze. W natłoku obowiązków warto jednak odpowiednio zadbać o skórę, aby uniknąć suchości cery i przedwczesnego starzenia.

  • Wypadanie włosów na wiosnę – sprawdzone sposoby na regenerację

    Wypadanie włosów na wiosnę – sprawdzone sposoby na regenerację

    Włosy to jeden z najważniejszych atrybutów każdej kobiety. Niestety, kiedy przyroda budzi się do życia, a my zrzucamy z siebie puchowe kurtki i chcemy pięknie wyglądać, pukle zaczynają płatać nam figle. Wypadanie włosów na wiosnę jest częstym problemem, z którym można sobie łatwo poradzić. Poznaj sprawdzone sposoby.

  • Jak napisać list motywacyjny

    Jak napisać list motywacyjny

    Znalezienie pracy nie zawsze jest prostym zadaniem. Łączy się z codziennym przeglądaniem ogłoszeń w prasie, na stronach internetowych i specjalnych tablicach. Niezbędne jest także perfekcyjne przygotowanie życiorysu i listu motywacyjnego.

  • Senator Wadim Tyszkiewicz zaprasza do współpracy lubuską młodzież

    Senator Wadim Tyszkiewicz zaprasza do współpracy lubuską młodzież

    Senator Wadim Tyszkiewicz zaprasza młodych ludzi do rozwijania swoich umiejętności i zdobywania wiedzy w pracy parlamentarnej. Zaproszenie dotyczy młodzieży stawiającej pierwsze kroki, ale już z pewną wiedzą, w dziedzinie prawa, informatyki czy dziennikarstwa.

  • Dyrektorka, kierowniczka, specjalistka. Feminatywy w Urzędzie Marszałkowskim

    Dyrektorka, kierowniczka, specjalistka. Feminatywy w Urzędzie Marszałkowskim

    Obostrzenia ustawowe obowiązujące w naszym kraju nie pozwalają na użycie feminatywów w oficjalnych dokumentach czy na pieczątkach. Mogą być jednak stosowane w komunikacji zewnętrznej i wewnętrznej, na stronach internetowych i komunikatach prasowych, stopkach e-maili czy wizytówkach.

  • Zielona Góra w czołówce gmin dobrych do życia!

    Zielona Góra w czołówce gmin dobrych do życia!

    Serwis Samorządowy PAP ogłosił wyniki swojego rankingu „Gmina Dobra do Życia” opracowanego przez prof. dr. hab. Przemysława Śleszyńskiego z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk (PAN). Zielona Góra znalazła się w czołówce. 



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

 

Top

stat4u