Razem w trosce o los bezdomnych (ZDJĘCIA)

21 listopad 2017
Autor: 
KWP Gorzów Wlkp.

Pomoc osobom bezdomnym to w okresie jesieni i zimy jedne z priorytetowych zadań Policji. Lubuscy funkcjonariusze już od początku listopada kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby potrzebujące pomocy. Coraz niższe temperatury są groźne dla bezdomnych, którzy pozostają bez ogrzewania i środków do życia.

Lubuska Policja współpracuje z wieloma instytucjami, by jeszcze lepiej diagnozować problematykę bezdomności. Od początku listopada funkcjonariusze kontrolują miejsca, w których mogą być osoby potrzebujące pomocy. Policjanci namawiają do skorzystania z ośrodków dysponujących ciepłymi miejscami noclegowymi. Funkcjonariusze wskazują także, gdzie można zjeść ciepły posiłek.

- W Gorzowie Wlkp. policjanci komendy miejskiej wraz z sekcją bezdomności Gorzowskiego Centrum Pomocy Rodzinie, Ośrodkiem Pomocy Osobom Nietrzeźwym, a także Caritasem kolejny raz sprawdzali miejsca przebywania osób bezdomnych - informuje sierż. szt. Grzegorz Jaroszewicz, Zespół Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp. - Tych na swojej liście mają kilkanaście. W większości odwiedzają znane im osoby, dlatego takie wizyty nie wywołują zdziwienia. Praca nie jest łatwa, gdyż niejednokrotnie osoby oferujące pomoc spotykają się nawet z agresją.

Podczas zimy 2016/17 z wychłodzenia zmarł 64-letni mężczyzna, który mieszkał w prowizorycznym szałasie. Rok wcześniej na terenie województwa lubuskiego cztery osoby zmarły z tej samej przyczyny. Od listopada 2016 roku do końca marca 2017 (działania ZIMA) lubuscy policjanci pomogli około 2 tys. razy, a interwencje związane były z przewiezieniem osób do noclegowni, a także do wytrzeźwienia. Warto podkreślić wielokrotne reakcje przypadkowych osób, które informowały Policję lub inne instytucje o osobach potrzebujących pomocy. Pamiętać należy, że sytuacje związane z bezdomnością można zgłaszać na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Tylko natychmiastowa reakcja i informacja przekazana służbom może skutkować właściwą pomocą.

Podczas rozmów z bezdomnymi wielokrotnie pojawiają się propozycje przeniesienia w ciepłe miejsce, a przede wszystkim zmiany stylu życia. Pomimo panującego zimna często odmawiają sugerując, że doskonale sobie radzą. Policja wraz ze współpracującymi instytucjami nie zamierzają jednak odpuszczać. Wciąż odwiedzają te same osoby, a podobne działania przez najbliższe miesiące będą regularne, bo temperatury są coraz niższe i niosą ze sobą nie tylko zagrożenie dla zdrowia, ale także życia.

TAGI
KMB

 
Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

 • Ciało noworodka w kontenerze na śmieci

  Ciało noworodka w kontenerze na śmieci

  10 kwietnia w Skwierzynie ujawniono zwłoki noworodka. Dziecko było wrzucone do kontenera na śmieci. 

 • Sezon rowerowy rozpoczęty. Zabezpiecz swój rower!

  Sezon rowerowy rozpoczęty. Zabezpiecz swój rower!

  Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze zapraszają wszystkich właścicieli jednośladów do znakowania swoich rowerów. Pamiętajmy, że rowery oznakowane są mniej atrakcyjne dla złodziei, a dzięki temu są bardziej bezpieczne!

 • Bądźmy ostrożni. Właśnie rozpoczyna się sezon motocyklowy

  Bądźmy ostrożni. Właśnie rozpoczyna się sezon motocyklowy

  W ostatnim czasie na terenie powiatu zielonogórskiego doszło do kilku zdarzeń drogowych z udziałem motocyklistów dlatego zielonogórscy policjanci chcąc przeciwdziałać takim zdarzeniom przypominają o ostrożności i przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego. Kierowcy innych pojazdów także powinni pamiętać, że sezon motocyklowy, dzięki sprzyjającej pogodzie, już się rozpoczął.

 • Fałszywe linki i aplikacje. Zielonogórska policja ostrzega przed oszustami

  Fałszywe linki i aplikacje. Zielonogórska policja ostrzega przed oszustami

  Tylko w ciągu czterech ostatnich dni policjanci Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze zostali zawiadomieni przez 12 osób o włamaniach na ich konta bankowe. Sprawcy uzyskiwali dane do logowania do ich kont poprzez fałszywe linki i aplikacje oraz fałszywych pracowników banku. W ten sposób oszuści w łatwy sposób ukradli ich oszczędności. 

 • Już ponad pół tysiąca zatrzymanych praw jazdy za zbyt szybką jazdę

  Już ponad pół tysiąca zatrzymanych praw jazdy za zbyt szybką jazdę

  Policjanci w nieoznakowanych i nowoczesnych radiowozach codziennie patrolują ulice Gorzowa i jego okolice. Funkcjonariusze kontrolują kierowców, którzy pozwalają sobie na zbyt wiele. Od początku roku zatrzymali już 515 praw jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym. To o wiele więcej niż w całym roku 2020. 

 • Zielonogórska Noclegownia przygotowuje się do zimy

  Zielonogórska Noclegownia przygotowuje się do zimy

  Dla wielu z nas sierpień to okres ostatnich urlopowych wyjazdów, wypoczynku w górach czy nad morzem. Są jednak tacy, którzy już myślą o powoli nadchodzącej zimie. W Noclegowni dla Bezdomnych w Zielonej Górze trwają przygotowania do sezonu. Nowe prysznice, kuchnia, społeczna biblioteka, odmalowane pokoje oraz nowy system pracy - to bilans ostatnich zmian.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u