Im szybciej tym lepiej

24 listopad 2017
Autor: 

„Im szybciej tym lepiej” to hasło pod którym LOW NFZ wspólnie z młodymi sportowcami z Uczniowskiego Klubu Sportowego „As” Zielona Góra zachęcał dziś do samobadania jąder.

Listopadowa akcja MOVEMBER kojarzona jest zazwyczaj z mężczyznami zapuszczającymi wąsy, bo tak naprawdę ilu z Was panowie zapisało się dzięki tej akcji do lekarza a ilu po prostu zapuściło wąsa?

Celem dzisiejszego spotkanie było zwrócenie uwagi na młodszą część męskiej populacji. W myśl hasła „Im szybciej tym lepiej” Narodowy Fundusz Zdrowia próbował wszczepić nawyk samobadania jąder już u 15 latków.

Rak jądra jest rzadkim nowotworem, ale wywołującym szczególnie silne emocje, gdyż atakuje przede wszystkim bardzo młodych mężczyzn. Stąd o zagrożeniach i konieczności badania powinny wiedzieć już nastolatkowie. Wykryty nowotwór jest całkowicie uleczalny. Dlatego każdy mężczyzna przynajmniej raz w miesiącu powinien sam badać swoje jądra. Szybkie wykrycie zmiany może uratować życie. Każdy tydzień zwłoki w rozpoczęciu terapii, zmniejsza szanse na wyleczenie.

Tego typu akcje prowokują do dyskusji. Rozmawiamy o raku jąder i prostaty, by uświadamiać panom, chłopcom ale też paniom, jak ważne są regularne badania i dbanie o swój stan zdrowia.

Panowie, warto rozmawiać o zdrowiu ze swoją partnerką ale również ze swoim synem. Musimy pamiętać, że przykład idzie od góry. Jeśli Wy pokażecie swoim dzieciom, że wstydzicie się lekarzy, wstydzicie się swoich chorób Wasi synowie będą robili dokładnie to samo. Sami młodzi głośno mówią, że o metodach samobadania powinni uczyć się na zajęciach w szkole. Jeśli tego nie ma to my rodzice musimy się tym zająć. 

KMB

 
To nie ilość lat w twoim życiu się liczy, ale ilość życia w przeżytych latach. [Abraham Lincoln]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u