Nowoczesna pracownia dla gorzowskiego szpitala

22 grudzień 2017
Autor: 

Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. wzbogacił się o Centralną Pracownię Leku Cytostatycznego.

To miejsce przygotowywania indywidualnych dawek leków cytostatycznych dla pacjentów leczonych onkologicznie - Taka nowoczesna pracownia to pewna gwarancja dla pacjentów, że leki są sporządzone w sterylnych warunkach, ale też bezpieczne dla pracowników szpitala, którzy odpowiadają za ich przygotowanie – mówiła podczas otwarcia pracowni marszałek Elżbieta Anna Polak. Pracownia kosztowała blisko 1,6 mln zł.

Pracownia Leku Cytostatycznego to miejsce, gdzie wytwarzane są leki dostarczane na oddziały onkologii i hematologii i chorób rozrostowych układu krwionośnego, gdzie otrzymują je pacjenci w ramach chemioterapii na oddziale lub w systemie dziennym. Do tej pory leki wytwarzane były na oddziałach. Teraz będą produkowane z nowoczesnym laboratorium przy aptece.

– Jest to bardzo nowoczesna pracownia, zgodna z standardami GMP, czyli dobrej praktyki wytwarzania. Zapewni ona nie tylko dokładne przygotowanie leków, ale także bezpieczeństwo pracowników. Przygotowują oni leki w specjalnych kombinezonach, które chronią przed szkodliwym działań cytostatyków. W pomieszczeniu mamy 24-krotną wymianę powietrza w ciągu godziny. Dodatkowo jest taka różnica ciśnień, żeby nie dochodziło do skażania wzajemnych pomieszczeń i do wymiany powietrza. Pomieszczenia są sterylne. Kontakt z pracownikami odbywa się przez interkomy. Leki wydawane są przez śluzy materiałowe - wyjaśniła Karolina Gaweł – kierownik laboratorium.

Zlecenia do laboratorium spływać będą droga elektroniczną z oddziałów.

- Myślę, że właśnie w ten sposób sięgamy gwiazd. Zastosowanie takich nowoczesnych technologii to nasza misja w regionie lubuskim. Przecież budujemy zieloną krainę nowoczesnych technologii – mówiła marszałek.

Dziennikarze pytali także o budowę Ośrodka Radiotrapii przy gorzowskim szpitalu.

- Prace idą zgodnie z planem, więc myślę, że w 2018 roku oddamy do użytku ten niezwykle ważny na północnej części regionu Ośrodek leczenia chorób nowotorowych - wyjaśniła marszałek Polak.

KMB

 
Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

 

Top

stat4u