W Lubuskiem ruszył program in vitro

04 październik 2018
W Lubuskiem ruszył program in vitro Redakcja

- To historyczny moment. Dziś po raz pierwszy w 20-letniej historii województwa lubuskiego podpisujemy umowę na realizację programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia in vitro dla mieszkańców naszego województwa – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak podczas konferencji prasowej. W budżecie województwa na ten cel przeznaczono 100 tys. zł. Od dziś pary mogą zgłaszać się do programu.

Marszałek Elżbieta Anna Polak podkreśla, że od kilku lat problem niepłodności w Polsce narasta. - W latach 2013 - 2016 rząd finansował procedurę in vitro, ale niestety od dwóch lat Narodowy Fundusz Zdrowia nie finansuje takiego programu leczenia. Dajemy szansę lubuskim parom, które borykają się z problemem niepłodności. Przeprowadziliśmy postępowanie przetargowe, zgłosiła się firma INVICTA z Gdańska, która ma oddziały bliżej regionu lubuskiego tj. we Wrocławiu i Gdańsku – mówiła marszałek. Przypomniała również zasady udziału w programie. - Dofinansowanie dla jednej pary nie może przekroczyć 5 tys. zł. Można próbować trzykrotnie. To bardzo ważny moment i długo wyczekiwana chwila dla wielu lubuskich par – dodała.

Podczas konferencji senator Waldemar Sługocki podkreślał, że w latach 2014-2016 realizowany był program zdrowotny Ministerstwa Zdrowia pn. „Program – leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego”. – Z tego programu skorzystało 19 617 par: w 2014 r. urodziło się 1 079 dzieci, 2015 r. – 3 046 dzieci, 2016 r. – 2 580 dzieci, 2017 r. – 1 689 dzieci – wyliczał senator. Dodał, że w życiu młodych polskich rodzin niezwykle ważne jest posiadanie potomstwa. Senator podziękował marszałek Elżbiecie Annie Polak za sprawne i szybkie wprowadzenie programu in vitro. - Liczę, że w tym trudnym czasie, kiedy demografia jest poważnym wyzwaniem współczesnego świata, współczesnej Polski, od przyszłego roku będziemy mieli nowe pokolenie Lubuszan, dzięki realizacji tego programu - dodał na koniec senator.

Obecnie leczenie niepłodności metodą in vitro nie jest finansowane przez system powszechnych ubezpieczeń zdrowotnych, co zmusza kolejne niepłodne pary do korzystania wyłącznie z kosztownego leczenia komercyjnego. Wysokie koszty leczenia specjalistycznego, jakim są metody wspomaganego rozrodu, sprawiają, że młodzi ludzie rezygnują z potomstwa lub poszukują możliwości wsparcia finansowego leczenia. Wspomagane metody są często jedyną szansą posiadania potomstwa.

Celem programu jest poprawa trendu demograficznego w populacji województwa lubuskiego poprzez wsparcie finansowe leczenia metodami zapłodnienia pozaustrojowego – zgodnie z przyjętymi standardami postępowania i obowiązującymi procedurami medycznymi – par, u których zastosowanie ogólnie dostępnych metod leczenia niepłodności było nieskuteczne.

Podstawowym warunkiem uzyskania dofinansowania do procedury zapłodnienia jest zakwalifikowanie pary przez Realizatora. O wymaganiach formalnych mówiła Anna Trawińska z INVICTA Sp. z o.o. - Do leczenia metodą zapłodnienia pozaustrojowego pary będą kwalifikowane przez Realizatora Programu czyli Klinikę INVICTA w Gdańsku z oddziałami we Wrocławiu i Warszawie zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii i warunkami ustawy z 25 czerwca 2015 r. o leczeniu niepłodności. Zakwalifikowane będą pary, u których wszystkie inne metody leczenia, rekomendowane przez PTMRiE zakończyły się niepowodzeniem lub nie ma innych metod leczenia przy danej, stwierdzonej niepłodności – mówiła Anna Trawińska.

Przedstawiła również główne kryteria kwalifikacji par:

  • zamieszkanie i zameldowanie na pobyt stały na terenie województwa lubuskiego;
  • niemożliwość zrealizowania przez ponad rok planów rozrodczych metodą naturalną;
  • wiek kobiety w przedziale 20-40 lat według rocznika urodzenia;
  • spełnienie przez parę ustawowych warunków podjęcia terapii metodą zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie lub przystąpienie do procedury dawstwa zarodka.

Udział w Programie gwarantuje uczestnikom możliwość trzykrotnego skorzystania ze zindywidualizowanej procedury wspomaganego rozrodu. Kolejny cykl pobrania i zapłodnienia komórki jajowej nie może być wykonany bez wykorzystania wcześniej uzyskanych i przechowywanych zarodków.

Całkowity koszt jednej procedury wynosi 6 569,00 zł brutto. Koszt jednorazowego dofinansowania z budżetu województwa lubuskiego dla jednej pary do procedury leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro w ramach dawstwa partnerskiego wynosi 4 760,00 zł brutto. Uczestnikom Programu przysługuje możliwość dofinansowania maksymalnie do trzech prób.

W budżecie województwa lubuskiego na powyższe zadanie zabezpieczono kwotę 100 000,00 zł. Umowa z Realizatorem – Firmą INVICTA Sp. z o.o. zawarta została na kwotę 99 960,00 zł brutto. Za ww. kwotę firma wykona 21 procedur.

Obecnie w Polsce około 20 % par, czyli już niemal co piąta para, aby mieć dziecko, potrzebuje lekarskiej pomocy. Medycyna potrafi im pomóc coraz skuteczniej. Jednak dostępne, najnowocześniejsze metody diagnostyki i leczenia są drogie i niefinansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, stąd tylko część z niepłodnych par sięga po pomoc specjalisty.

Z analizy danych udostępnionych przez Lubuski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia Urzędowi Statystycznemu w Zielonej Górze można uznać, że od 2010 r. wzrosła liczba osób, w stosunku do których zdiagnozowano problemy związane z występowaniem niepłodności. Przyjmuje się, że problem niepłodności dotyka średnio 15%, czyli 17 570 par. Pary wymagające leczenia stanowią 2%, czyli w województwie lubuskim jest to szacunkowo 351 par. Według danych NFZ – niepłodność kwalifikująca do leczenia dotykała w 2017 r. 1 218 osób, z czego w wieku 20-40 lat 1 151 osób.

Komunikat dla par ubiegających się o dofinansowanie do in vitro

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.