Tego jeszcze w Polsce nie było. Autobusy wjechały na cmentarz w Zielonej Górze (ZDJĘCIA)

To pierwszy taki przypadek w kraju! Minibusy wjechały na cmentarz w Zielonej Górze. Nowa linia 104 już kursuje – pomaga odwiedzać groby bez wysiłku na nekropolii przy ul. Wrocławskiej.

Autobusy wjechały na cmentarz w Zielonej Górze

Minibusy MZK Zielona Góra w sobotę, 18 października, rozpoczęły kursowanie po wewnętrznych alejkach starego cmentarza. Trasa obejmuje 25 przystanków rozmieszczonych co 100–150 metrów, a każdy przystanek oznaczony jest symbolem „BUS”. Busik pomieści 22 pasażerów i pokonuje całą trasę w około 15 minut.

– Autobus bardzo ułatwi życie osobom starszym i z niepełnosprawnościami. Nowa linia autobusowa jest potrzebna, bo cmentarz jest położony na terenie górzystym. Seniorzy skarżyli się, że mają kłopoty, aby dojść do grobów najbliższych mówi prezydent Marcin Pabierowski.


Dalsza część artykułu pod materiałem wideo z News TV:


Linia 104 już działa

Autobusy linii „104” kursują co 30 minut, w soboty, niedziele i święta, w godzinach 9:00–16:30. Kursy są skoordynowane z linią „0”, która zatrzymuje się przy przystanku naprzeciwko cmentarza. Pasażerowie mają pięć minut na przesiadkę. To ogromne ułatwienie, zwłaszcza dla osób starszych i z problemami z poruszaniem się.

Minibus zatrzyma się również na żądanie – wystarczy machnąć ręką. Nie ma jednak możliwości przewozu rowerów.

Autobus nie wyjedzie w trasę w okresie Wszystkich Świętych (1 i 2 listopada) z uwagi na tłok na cmentarzu. Tak samo w pierwszy dzień Bożego Narodzenia oraz Wielkanoc.

Mieszkańcy podzieleni nowym rozwiązaniem

Część mieszkańców Zielonej Góry chwali pomysł władz miasta, ale nie brakuje jednak również negatywnych komentarzy:

  • „Fajna sprawa. Nie tylko dla seniorów, ale i dla niepełnosprawnych” – zaznacza Beata.
  • „Brawo, to naprawdę fajny pomysł i otwarcie na seniorów w mieście. Czas pokaże, jak wyjdzie w praniu” – komentuje Patryk.
  • „Najlepiej jak ciężarówki zaczną tam jeździć. Jak widać, nawet zmarli nie mają spokoju” – pisze Artur.
  • „Mam wątpliwości, jak to wyjdzie w praktyce, czy piesi nie będą za bardzo utrudniać” – wskazuje Marta.

To pierwszy w Polsce przypadek, gdy miejski autobus kursuje po cmentarzu. Zielona Góra po raz kolejny wyznacza nowe standardy w komunikacji miejskiej.

Przeczytaj też: Śmiertelny wypadek na A2 w Lubuskiem. Nie żyje jedna osoba. Droga zablokowana

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *