PET Gorzów - ruszyła rejestracja!

09 grudzień 2018
Autor: 
PET Gorzów - ruszyła rejestracja! lubuskie.pl

6 grudnia ruszyły pierwsze badania wykonywane w ramach kontraktu z NFZ na sprzęcie PET/CT w gorzowskim szpitalu. Lecznica podpisała kontrakt z funduszem na najbliższe pięć lat. Rejestracja pacjentów już się rozpoczęła.

- Zarząd z pełną determinacją wsparł finansowo zakup tego sprzętu. Lubuszanie muszą mieć możliwość wykonywania specjalistycznych badań w naszym regionie. Pracownia PET to kolejny krok w rozwoju lubuskiej onkologii i całej ochrony zdrowia - komentuje marszałek Elżbieta Anna Polak.

Jerzy Ostrouch, prezes gorzowskiej lecznicy szacuje, że kontrakt pozwoli wykonać miesięcznie kilkadziesiąt procedur. To prawdziwy skok cywilizacyjny w lubuskiej medycynie - podkreślają onkolodzy z gorzowskiego szpitala. Pacjent będzie mógł być bowiem monitorowany specjalistycznym sprzętem na każdym etapie leczenia.Uruchomienie pracowni PET/CT w gorzowskim szpitalu kosztowało 8 mln zł. Wartość samego urządzenia to 5,7 mln złotych.

PET czyli pozytonowy tomograf emisyjny to specjalistyczne urządzenie, które służy w szczególności do diagnostyki nawet bardzo drobnych zmian nowotworowych – żadna inna technika diagnostyczna nie daje takich możliwości. PET stosuje się w medycynie nuklearnej. Służy do badań mózgu, serca, stanów zapalnych i nowotworów. Jest też wykorzystywany do badań w kierunku m.in. Alzheimera, Parkinsona, czy padaczki.

Do 2017 r. nie było żadnego zakontraktowanego urządzenia PETw województwie lubuskim - Lubuszanie jeździli na diagnostykę PET do innych ośrodków w Polsce (Szczecin, Poznań, Wrocław, Bydgoszcz). Wartość migracji w tym zakresie wynosiła 3,4 mln zł. Oznacza to, że lubuski NFZ musiał płacić innym województwom za badanie naszych mieszkańców. Wówczas zapadła decyzja o zakupie urządzenia na rzecz jednego z naszym szpitali. Zarząd Województwa Lubuskiego nie miał wątpliwości, że rozwój ochrony zdrowia jest możliwy tylko poprzez wsparcie takich kluczowych inwestycji - mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

W 2017 r. Zarząd Województwa Lubuskiego wraz z Zarządem Szpitala podjęły decyzję o zakupie PET dla Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. sp. z o.o. Samorząd Województwa Lubuskiego przeznaczył 3,2 mln zł na zakup PET. Miasto Gorzów Wlkp. dołożyło 1,7 mln zł. Całość inwestycji (zakup urządzenia, przygotowanie pracowni, montaż) - ok. 8 mln zł.

W 2017 r. kontrakt od NFZ otrzymał prywatny podmiot, jednak Fundusz w tym roku rozwiązał z nim umowę w trybie natychmiastowym. Nowego konkursu nie udało się rozstrzygnąć przez kilka miesięcy – kilkakrotnie był unieważniany lub przedłużano termin rozstrzygnięcia. Ostateczny wynik konkursu Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosił 21 listopada br.

Umowa z NFZ na realizację badań PET-CT została podpisana na 5 lat. Miesięcznie lecznica otrzymywać będzie 113 tys. zł (tj. blisko 6,8 mln zł przez 5 lat). W ciągu miesiąca z badań będzie mogło skorzystać 35 osób. Kierownikiem Klinicznego Zakładu Medycyny Nuklearnej w Szpitalu jest dr n. med. Piotr Zorga.

Źródło: lubuskie.pl

MB

 
Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są twoje zainteresowania.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

 

Top

stat4u