Fundacja Jurka Owsiaka podarowała sprzęt do diagnozowania i leczenia retinopatii wcześniaków. Jedyny taki w Lubuskiem

11 styczeń 2019
Autor: 
Fundacja Jurka Owsiaka podarowała sprzęt do diagnozowania i leczenia retinopatii wcześniaków. Jedyny taki w Lubuskiem newslubuski.pl

Dziś w Klinicznym Oddziale Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze zaprezentowano przekazany pod koniec ubiegłego roku przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy jedynego w województwie lubuskim profesjonalnego sprzętu do diagnozowania i leczenia retinopatii wcześniaków. To tzw. RetCam III o wartości ponad 460 tys. zł oraz laser o wartości 150 tys. zł.

W ostatnich latach w zielonogórskim szpitalu odnotowano wzrost liczby wcześniaków z tzw. skrajną masa urodzeniową, czyli poniżej 1 kg. To właśnie te dzieci są najbardziej narażone na utratę wzroku. Dlatego wszystkie maluchy urodzone wcześniej, niż w 32 tygodniu ciąży powinny przejść specjalistyczne badanie okulistyczne. Do tego właśnie służy RetCam.

Do tej pory maluchy z całego województwa musiały być wożone karetką neonatologiczną do ośrodków w innych regionach, ponieważ w Lubuskiem nikt nie posiadał odpowiedniego sprzętu. W 2018 roku odnotowano 75 małych pacjentów z tego kilku musiało przejść zabieg wykonany laserem.

- Mamy zarówno sprzęt, jak i lekarzy okulistów, którzy już niedługo będą wykonywać zabiegi ratujące wzrok maluchom - mówi lek. med. spec. okulistyki Agnieszka Bemben.

Rocznie na Kliniczny Oddział Neonatologii zielonogórskiego szpitala trafia około 400 dzieci, większość to wcześniaki, w tym maluszki ze skrajnie niską masą urodzeniową (często poniżej 1 kg) urodzonych między 22 a 28 tygodniem ciąży. W roku 2018 urodziło się 26 takich dzieciaczków, przeżyło 90%. Co ważne, światowa literatura podaje, że średnia przeżywalność waha się od 25% do 60% w najlepszych ośrodkach neonatologicznych.

Tylko od 2012 r. do 2018 r. zielonogórski szpital otrzymał od WOŚP sprzęt warty łącznie około 3,5 mln zł. Ten sprzęt to przede wszystkim urządzenia medyczne na potrzeby:

  • SOR
  • Klinicznego Oddziału Neonatologii
  • Klinicznego Oddziału Pediatrii
  • Klinicznego Oddziału Chorób Wewnętrznych
  • Klinicznego Oddziału Chirurgii i Urologii Dziecięcej
  • Klinicznego Oddziału Otorynolaryngologii 

Oprócz sprzętu medycznego szpital otrzymał także np. w ubiegłym roku łóżka i rozkładane fotele, które służą rodzicom przebywającym w szpitalu ze swoimi dziećmi. 

KMB

 
Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

 

Top

stat4u