Ankieta składała się z 18 pytań i dotyczyła badań cytologicznych. Miała na celu ocenę wiedzy dotyczącej cytologii, poznanie wiedzy dotyczącej bezpłatnych badań i ewentualnych przeszkód w korzystaniu z takich badań a także sugestie dotyczące tego co NFZ może zrobić aby zwiększyć świadomość badań cytologicznych.
Z ankiety wynika, że ponad 3 na 4 kobiety (78%) wykonuje badania systematycznie co 1-3 lata, ale tylko 42% kobiet korzysta z bezpłatnych badań cytologicznych. Niestety więcej niż co 5 badana nie wykonuje takich badań w ogóle lub wykonuje cytologię raz na 5 lat lub rzadziej. Dlaczego? Według ankiety kobiety nie wykonują cytologii ponieważ się boją, że badanie wykryje raka (lepiej żyć w niepewności), boją się bólu, nie mają czasu a nawet uważają, że badanie jest krępujące. Wiele pań jako powód podaje również trudny dostęp do lekarza lub brak wiedzy, gdzie można takie badanie wykonać.
Jak pokazują wyniki ankiety, w województwie lubuskim z darmowych badań cytologicznych najwięcej korzystają sulęcinianki (ponad 27%). Niestety najgorzej jest w powiatach żagańskim i międzyrzeckim (po około 12%). Mieszkanki obu miast wojewódzkich też nie mają się czym chwalić. W Zielonej Górze na badanie zgłasza się niecałe 16% a w Gorzowie trochę ponad 20% pań. Jeśli chodzi o miejscowości, najgorsze miejsce w Lubuskiem zajmuje Łęknica, niecałe 4%.
Rak szyjki macicy jest jednym z najczęstszych nowotworów u młodych kobiet. Nowotwór ten rozwija się bardzo powoli. We wczesnych stadiach nie daje wyraźnych objawów klinicznych, ale szybko wykryty jest w pełni wyleczalny.
Wdrożenie programu powszechnej profilaktyki opartej na przesiewowym badaniu cytologicznym doprowadziło na świecie do obniżenia o 50% zachorowalności na raka szyjki macicy. W Polsce rak ten jest drugim co do częstości nowotworem narządów płciowych kobiety, a wyniki leczenia są niezadowalające ze względu na częste wykrywanie tego nowotworu w wysokim zaawansowaniu klinicznym.
Badanie cytologiczne jest bardzo powszechnym i łatwo dostępnym badaniem. Można je wykonać praktycznie w każdej poradni ginekologiczno-położniczej, działające zarówno w ramach NFZ, jak i prywatnie. Informacje o programie bezpłatnych badań są dostępne na stronie NFZ. Znajdziemy tam między innymi adresy do 74 gabinetów oferujących bezpłatne badania.