Nowy tomograf dla nowosolskiego szpitala. Wesprzyj lecznicę

05 marzec 2019
Autor: 
Nowy tomograf dla nowosolskiego szpitala. Wesprzyj lecznicę Pixabay

W Wielospecjalistycznym Szpitalu w Nowej Soli funkcjonuje stary, bardzo silnie awaryjny tomograf. Zarząd szpitala próbuje na wszelkie sposoby ratować go i naprawiać. Jednak nie ma co ukrywać - nawet częste przeglądy nie pomagają.

- Tomograf ulega ciągłej awarii - informuje Pani Bożena Osińska, dyrektor szpitala. - Sprzęt przegrzewa się. Nie może na nim długo pracować. Dlatego też zostały wprowadzone dodatkowe dni na badania, jest to sobota i niedziela po to, aby nikt z potrzebujących nie został odprawiony z kwitkiem.

Bardzo często szpital wypożyczał tomograf z Zielonej Góry, jednak ten jest także potrzebny na miejscu, dlatego zielonogórska lecznica wypożycza go bardzo niechętnie a wielokrotnie zdarzało się, że odmawiała.

Nowy tomograf to koszt około 6 mln zł. To ogromna suma, niestety nowosolski szpital będzie musiał ponieść te koszty i już na dniach planują ogłosić przetarg.

Z pomocą lecznicy przybywają niektórzy włodarze gminni, radni i mieszkańcy.

Prezydent Miasta Wadim Tyszkiewicz przekazuje 170 tys. zł oraz równowartość nowego samochodu służbowego, który miał być wymieniony w tym roku. Wartość pojazdu szacowana jest na 150 tys. zł. Łącznie daje to sumę 320 tys. zł z Urzędu Miasta Nowa Sól. Do pomocy dołączają również gminy Otyń, Bytom Odrzański, Kolsko. Włodarze gmin wpłacą zadeklarowaną sumę proporcjonalnie do liczby mieszkańców.

- Z budżetu gminy Bytom Odrzański co roku do 2022 będziemy przelewać prawie 21 tys. zł. - informuje burmistrz Jacek Sauter.

28 lutego została utworzona Koalicja Razem dla Tomografu. Założycielami są radni miejscy i powiatowi. Głównym jej zadanie jest społeczna zbiórka pieniędzy. Zostało stworzone konto na zrzutka.pl, gdzie już zebrano 10 tys. zł. Na dniach maja zostać postawione puszki, do których mieszkańcy mogą wrzucać datki. Planowany jest także charytatywny koncert. Wczoraj chętny do pomocy zgłosił się również wójt gminy Niegosławice, który dołoży 20 tys. zł. Jak twierdzi wójt Jan Kosiński, szpital nie działa tylko dla Nowej Soli. Zjeżdżają tu chorzy z całego województwa a nawet Polski. Czując wspólnotę Kosiński podjął decyzję o dofinansowaniu. Chętny do pomocy okazał się również jeden z rolników z terenu Polski. który przeznaczył na licytację małego cielaczka.

Niestety nie wszystkie gminy powiatu nowosolskiego dołączyły się do pomocy. Wśród nich gmina Kożuchów, Nowe Miasteczko oraz gmina wiejska Nowa Sól.

- Nie śledzę tych informacji, nie wiedziałam nawet że przybrało to taki rozmiar, ale będziemy w siódmym niebie, jeżeli choć małą sumę uda się uzbierać i pomóc nam w tym celu - nie ukrywa radości dyrektor Bożena Osińska. - Dla nas ważne jest to, że tomograf jest bardzo awaryjny i jest ogromna potrzeba w zainwestowanie w nowy.

Obecnie WS SP ZOZ w Nowej Soli jak sama nazwa wskazuje jest Szpitalem Wielospecjalistycznym oraz jednym z trzech dużych i referencyjnych jednostek w Województwie Lubuskim.

Przeczytaj także: Zastawka życia (FILM)

szpital

KMB

 
To nie ilość lat w twoim życiu się liczy, ale ilość życia w przeżytych latach. [Abraham Lincoln]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u