By przeżyć, dziecko w ciężkim stanie klinicznym, wymaga przez całą dobę wsparcia funkcji życiowych poprzez użycie specjalistycznego sprzętu, np. respiratora, koncentratora tlenu, ssaka. Jeden z rodziców najczęściej rezygnuje z pracy, czuwa przy dziecku, karmi dojelitowo, odsysa wydzielinę z górnych dróg oddechowych. Koszty opieki są ogromne.
Korzyści z udziału w programie to m.in.:
stypendium które daje stabilizację finansową i pewność, że zostaną zabezpieczone niezbędne potrzeby związane z opieką nad dzieckiem,
poradnictwo oraz dodatkowe wsparcie finansowe na rozwój kompetencji zawodowych, poprawę warunków mieszkaniowych,
wzrost samodzielności rodzin,
budowanie sieci wsparcia np. w formie wolontariatu domowego i zaangażowanie instytucji lokalnych w pomoc rodzinie.
Program skierowany jest do rodzin w najtrudniejszej sytuacji materialnej, których dzieci przez całą dobę wymagają podtrzymania funkcji życiowych (np. respiratorem), karmienia dojelitowego lub pozajelitowego, i innych specjalistycznych zabiegów (np. odsysania wydzieliny z dróg oddechowych) oraz nie ukończyły 25 roku życia.
Wniosek można złożyć drogą elektroniczną do bazy internetowej na stronie. Na tym etapie nie trzeba załączać żadnej dokumentacji. Szanujemy w ten sposób czas rodzin.
Ambasadorzy Programu Pomocy Dzieciom: kard. Kazimierz Nycz, Maciej Gnyszka, Jakub Szymczuk, Paweł Lisicki, Barbara Gruszka-Zych. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.dla-dzieci.spes.org.pl