Wielkopolanie ku Niepodległej – w stulecie zwycięskiego powstania 1918-1919

13 marzec 2019
Autor: 
Muzeum Ziemi Lubuskiej

Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze zaprasza w środę, 20 marca 2019 roku o godz. 12.00 na uroczyste otwarcie wystawy plenerowej zatytułowanej Wielkopolanie ku Niepodległej – w stulecie zwycięskiego powstania 1918-1919 oraz na panel naukowy i koncert pieśni patriotycznych. Wernisaż odbędzie się przed gmachem naszej instytucji, natomiast kolejne punktu programu już w Sali Witrażowej MZL.

Przygotowana przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu wystawa upowszechnia wiedzę o zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim w rocznicę jego stulecia i jest zarazem elementem upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. W poszczególnych modułach ekspozycji, umieszczonych przez budynkiem Muzeum na deptaku, zwiedzający będą mogli poznać historię XIX-wiecznej drogi Wielkopolan do niepodległości: dzieje powstania wielkopolskiego, udział wojsk wielkopolskich w walkach o granice Rzeczypospolitej oraz sposoby kultywowania pamięci o zwycięskim zrywie. Prezentację stworzono z myślą o mieszkańcach największych polskich miast, w których jest ona prezentowana od końca grudnia 2018 do czerwca 2019 roku. Po jej inauguracji w Poznaniu obejrzeli ją już mieszkańcy Warszawy, Świętochłowic i Wrocławia. W dniach od 20 do 31 marca 2019 roku będą ją mogli zobaczyć mieszkańcy Winnego Grodu.

Podczas uroczystości nie zabraknie spotkania z Ułanami Poznańskimi umundurowanych i uzbrojonych zgodnie z regulaminami obowiązującymi w czasie powstania. W bezpośrednim sąsiedztwie wystawy Członkowie Ochotniczego Reprezentacyjnego Oddziału Ułanów Miasta Poznania w barwach 15. Pułku Ułanów Poznańskich zaprezentują pokazy wyszkolenia kawaleryjskiego, musztry konnej, władania lancą oraz szablą przy użyciu charakterystycznych „śpiewanych” komend.

Bezpośrednio po wernisażu ok. godziny 12.15 w Sali Witrażowej MZL odbędzie się dyskusja panelowa, podczas której przestawione zostaną referaty o Powstaniu Wielkopolskim. Prof. Tomasz Nodzyński opowie o roli frontu zachodniego w Powstaniu Wielkopolskim, dr Włodzimierz Kwaśniewicz wystąpi z prelekcją pt. Uzbrojenie w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919, natomiast Jerzy Przybecki poinformuje słuchaczy o działalności Lubuskiego Oddziału Towarzystwa Wielkopolskiego. W dyskusji udział weźmie również dr hab. Olaf Bergmann – kurator wystawy, który wygłosi prelekcję pt. Najważniejsze aspekty Powstania Wielkopolskiego.

Po spotkaniu odbędzie się koncert pieśń patriotycznych pt. Kartka z powstania w wykonaniu Jaśminy Pawłowskiej, skrzypaczki, solistki Royal Academy of London. Historia Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 zostanie zilustrowana muzycznie wyjątkowymi aranżacjami pieśni patriotycznych bezpośrednio związanych z Wielkopolską (m.in. Pieśń rycerska Wielkopolan 1918, Wśród nocnej ciszy pod Lwowem, Marsylianka Wielkopolska) oraz tych znanych w całej Polsce. Poszczególne utwory wykonywane podczas koncertu zostaną połączone z elementami autentycznej poezji z okresu wielkopolskiego zrywu.

Źródło: Alicja Błażyńska rzecznik prasowy MZL

KMB

 
To nie ilość lat w twoim życiu się liczy, ale ilość życia w przeżytych latach. [Abraham Lincoln]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u