Przygotowana przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu wystawa upowszechnia wiedzę o zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim w rocznicę jego stulecia i jest zarazem elementem upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. W poszczególnych modułach ekspozycji, umieszczonych przez budynkiem Muzeum na deptaku, zwiedzający będą mogli poznać historię XIX-wiecznej drogi Wielkopolan do niepodległości: dzieje powstania wielkopolskiego, udział wojsk wielkopolskich w walkach o granice Rzeczypospolitej oraz sposoby kultywowania pamięci o zwycięskim zrywie. Prezentację stworzono z myślą o mieszkańcach największych polskich miast, w których jest ona prezentowana od końca grudnia 2018 do czerwca 2019 roku. Po jej inauguracji w Poznaniu obejrzeli ją już mieszkańcy Warszawy, Świętochłowic i Wrocławia. W dniach od 20 do 31 marca 2019 roku będą ją mogli zobaczyć mieszkańcy Winnego Grodu.
Podczas uroczystości nie zabraknie spotkania z Ułanami Poznańskimi umundurowanych i uzbrojonych zgodnie z regulaminami obowiązującymi w czasie powstania. W bezpośrednim sąsiedztwie wystawy Członkowie Ochotniczego Reprezentacyjnego Oddziału Ułanów Miasta Poznania w barwach 15. Pułku Ułanów Poznańskich zaprezentują pokazy wyszkolenia kawaleryjskiego, musztry konnej, władania lancą oraz szablą przy użyciu charakterystycznych „śpiewanych” komend.
Bezpośrednio po wernisażu ok. godziny 12.15 w Sali Witrażowej MZL odbędzie się dyskusja panelowa, podczas której przestawione zostaną referaty o Powstaniu Wielkopolskim. Prof. Tomasz Nodzyński opowie o roli frontu zachodniego w Powstaniu Wielkopolskim, dr Włodzimierz Kwaśniewicz wystąpi z prelekcją pt. Uzbrojenie w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919, natomiast Jerzy Przybecki poinformuje słuchaczy o działalności Lubuskiego Oddziału Towarzystwa Wielkopolskiego. W dyskusji udział weźmie również dr hab. Olaf Bergmann – kurator wystawy, który wygłosi prelekcję pt. Najważniejsze aspekty Powstania Wielkopolskiego.
Po spotkaniu odbędzie się koncert pieśń patriotycznych pt. Kartka z powstania w wykonaniu Jaśminy Pawłowskiej, skrzypaczki, solistki Royal Academy of London. Historia Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 zostanie zilustrowana muzycznie wyjątkowymi aranżacjami pieśni patriotycznych bezpośrednio związanych z Wielkopolską (m.in. Pieśń rycerska Wielkopolan 1918, Wśród nocnej ciszy pod Lwowem, Marsylianka Wielkopolska) oraz tych znanych w całej Polsce. Poszczególne utwory wykonywane podczas koncertu zostaną połączone z elementami autentycznej poezji z okresu wielkopolskiego zrywu.
Źródło: Alicja Błażyńska rzecznik prasowy MZL