Rewolucyjna metoda leczenia w gorzowskim szpitalu. "To ogromna szansa dla pacjentów"

06 czerwiec 2019
Autor: 
Rewolucyjna metoda leczenia w gorzowskim szpitalu. "To ogromna szansa dla pacjentów" WSzW

W gorzowskim szpitalu po raz pierwszy zastosowano terapię promieniotwórczym radem. Tę metodę leczenia stosują nieliczne ośrodki w Polsce.

Kliniczny Zakład Medycyny Nuklearnej gorzowskiego szpitala już od dwóch lat ubiegał się o pozwolenie na zastosowanie radu. Było to konieczne, ponieważ ta kosztowna metoda leczenia nie jest refundowana ze środków NFZ. Zgodę uzyskano pod koniec ubiegłego roku. To ogromna szansa dla pacjentów onkologicznych, u których na skutek raka prostaty nastąpiły przerzuty do kości. Z terapii mogą skorzystać Lubuszanie, ale i osoby z innych regionów Polski.

Lek jest lekiem tak zwanej ostatniej linii i jest podawany, gdy inne metody leczenia onkologicznego nie działają, a rak rozprzestrzenił się do kości i wywołuje silne objawy bólowe. - Rad gromadzi się wokół zmienionej nowotworowo tkanki kostnej i emitując promieniowanie alfa niszczy komórki nowotworowe - wyjaśnia dr n. med. Piotr Zorga, kierownik Klinicznego Zakładu Medycyny Nuklearnej.

Pierwszym pacjentem, który skorzystał z tej nowoczesnej metody leczenia był Pan Krzysztof, mieszkaniec Zielonej Góry. - Nie wahałem się ani chwili. Po przejściu kompletu specjalistycznych badań zostałem zakwalifikowany do tego programu - opowiadał. Terapia Pana Krzysztofa potrwa przez 8 miesięcy. Raz w miesiącu dożylnie otrzyma on dokładnie odmierzoną dawkę specjalnego leku.

Efektem terapii radem ma być znacząca poprawa jakości życia i zmniejszenie objawów bólowych. Ma ona także zahamować chorobę i wydłużyć życie pacjenta.Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u