Nie ma sezonu letniego bez utonięcia...

18 czerwiec 2019
Nie ma sezonu letniego bez utonięcia... Lubuska Policja/KWP Gorzów Wlkp.

Uczniowie zacierają ręce, bo za chwilę ruszają wakacje. Policjanci wiedzą, że ten czas będzie dla nich niezwykle pracowity. Wysokie temperatury zachęcają do wyjazdów na plaże i skorzystania z kąpieli. Funkcjonariusze przed sezonem letnim dokładnie przeanalizowali przypadki utonięć podczas wakacji w latach ubiegłych. W czerwcu już utonęła pierwsza osoba. A przed nami jeszcze ponad dwa miesiące wakacji.

Słoneczna pogoda i wysoka temperatura oznaczają, że sezon letni już się rozpoczął. Dla uczniów to wyczekiwane od dawna wolne od szkolnych zajęć. A dla policjantów intensywna praca na rzecz bezpieczeństwa wszystkich wypoczywających. Zadań z tym związanych nie brakuje. Jednym z nich są służby pełnione przez policyjnych wodniaków. Aby jeszcze lepiej przygotować się do tegorocznych wakacji, funkcjonariusze przeanalizowali przypadki utonięć w województwie lubuskim w ostatnich latach (dane za czerwiec-sierpień). Niestety nie ma sezonu letniego, by nie doszło do utonięcia.

Od czerwca do sierpnia 2018 roku na terenie województwa lubuskiego w wodzie straciło życie 10 osób (2017 r. - 7, 2016 r. - 10). Najwięcej ofiar było w przedziale wiekowym 19-30 lat - 5. 3 osoby były w wieku 31-50 lat, a 2 miały powyżej 50 lat. W ciągu ostatnich 3 lat najwięcej utonięć odnotowano wśród osób mających 19-30 lat. To zazwyczaj mężczyźni, bo w sezonach letnich od 2016 do 2018 roku z 27 ofiar utonęło ich 24. Do tragicznych zdarzeń dochodziło najczęściej podczas kąpieli w jeziorze. Do pierwszego utonięcia w sezonie letnim doszło w czerwcu w Kostrzynie nad Odrą. To 58-letni mężczyzna, którego zwłoki wyłowione zostały z rzeki Warty. Kilka minut wcześniej wszedł do niej, by się schłodzić.

By wakacje były pełne wyłącznie dobrych wspomnień, wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa. Pamiętać należy o właściwej opiece nad dziećmi. Dla dorosłych wskazówka już znana - piłeś, nie wchodź do wody. To śmiertelnie niebezpieczne. Podobnie jak kąpiel w miejscach do tego niewyznaczonych. Wybierajmy kąpieliska strzeżone przez ratowników i dobrze oszacujmy swoje możliwości. Policyjni wodniacy przez cały sezon letni będą pomagać w zapewnianiu bezpieczeństwa nad wodą.

Źródło: podkom. Grzegorz Jaroszewicz - Zespół Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

 

Miłosz Balcerzak

Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są twoje zainteresowania.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u