Cigacice: Budowa mostu na S3 trwa. Otwarcie trasy już za pół roku

22 czerwiec 2019
Autor: 
Cigacice: Budowa mostu na S3 trwa. Otwarcie trasy już za pół roku GDDKiA

Trasa S3 jest dwujezdniowa już na całym przebiegu. Wyjątkiem jest jedynie most nad Odrą w Cigacicach. Drogowcy planują otworzyć obiekt już za pół roku, co przy wakacyjnym ruchu pojazdów przełoży się na spowolnienia.

Prace związane z budową mostu mają zakończyć się w grudniu tego roku. Do wykonania zostało jeszcze między innymi betonowanie płyty pomostu obiektu, które wykonywane jest trzema metodami: nasuwanie, betonowanie nawisowe oraz betonowanie na rusztowaniu stałym.

Roboty na na poszczególnych częściach odbywają się w trzech etapach. Pierwszy polega na betonowaniu i montażu kolejnych przęseł pomostu metodą nasuwania. Tą metodą wykonano część obiektu nad terenem zalewowym od podpory P11 do podpory P6 na lewym brzegu rzeki. Etap ten jest zakończony, a obecnie na wykonanej części pomostu trwają prace przygotowawcze do wykonania nawierzchni.

Drugi etap to równoczesne betonowanie i montaż przęseł nad podporami P3 na prawym brzegu i P4 na lewym brzegu rzeki metodą nawisową. W tym etapie nad każdą z tych podpór co tydzień przybywa około 8 metrów długości pomostu: od podpory P4 w kierunku podpór P6 i P3, a od podpory P3 w kierunku podpory P4 oraz P1. Na połączeniu odcinków pomostu pomiędzy podporami P1 i P3, P3 i P4 oraz P4 i P6 powstaną tzw. zworniki.

Etap trzeci polega na betonowaniu trzech zworników. W pierwszej kolejności zabetonowany zostanie zwornik spinający przęsło nurtowe pomiędzy podporami P3 i P4, następnie zwornik P1 do P3 i zwornik przy podporze P6. Zakończenie betonowania ustroju nośnego mostu planowane jest na połowę września.

Dalsze prace pozwolą przygotować wszystko do wykonania nawierzchni (izolacja, krawężniki, kapy chodnikowe). Ponadto zamontowane zostaną elementy bezpieczeństwa ruchu drogowego (bariery, barieroporęcze) oraz ekrany akustyczne. Ten etap zakończy się do końca października.

W połowie listopada zamierza się przeprowadzić próbne obciążenie i wykonawca rozpocznie procedury administracyjne w celu uzyskania pozwolenia na użytkowanie. Przekazanie mostu do eksploatacji planowane jest w połowie grudnia.

Fot. GDDKiA, RedakcjaRedakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u