Czy budowa mostu w Pomorsku jest zagrożona? J. Materna mówił o rezygnacji z inwestycji (ZDJĘCIA)

25 wrzesień 2019
Czy budowa mostu w Pomorsku jest zagrożona? Redakcja/archiwum

Poseł Jerzy Materna z PiS poinformował o wycofaniu się Urzędu Marszałkowskiego z budowy mostu na Odrze w Pomorsku. Informacje sprostował wicemarszałek Marcin Jabłoński. - Niefortunne sformułowanie, wybryk wyborczy spowodował niepotrzebne niepokoje mieszkańców i samorządowców - podkreśla.

Mieszkańcy Pomorska oraz pobliskich miejscowości od lat czekają na wybudowanie mostu. Dziś Odrę mogą pokonać tylko promem, który często nie kursuje z powodu niskiego stanu rzeki. W ten sposób ludzie muszą nadrabiać wiele kilometrów, jadąc np. przez trasę S3.

Szansa na budowę przeprawy pojawiła się w rządowym programie "Mosty dla Regionów". Urząd marszałkowski ubiega się w nim o 80-procentowe dofinansowanie inwestycji. Według szacunków około 500-metrowy most w Pomorsku miałby kosztować 93 miliony złotych.

Czy budowa mostu jest zagrożona?

W poniedziałek, 23 września, do sprawy odniósł się na antenie Radia Zachód Jerzy Materna z PiS. Poseł stwierdził, że inwestycja jest zagrożona. - Istnieje notatka z 13 czerwca, gdzie wicedyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich mówi o wycofaniu rekomendacji do budowy mostu w Pomorsku. W uzasadnieniu pisze coś takiego: "Z uwagi na fakt, że most w Pomorsku nie ma wielkiego znaczenia, zaproponował rezygnację z jego budowy, a w zamian budowę mostu o dużym znaczeniu społecznym w Połęcku i Gościńcu". Mnie ręce opadają, jeżeli my nie walczymy - mówił Materna.

Doniesieniom posła zdecydowanie zaprzecza urząd marszałkowski. - Niefortunne sformułowanie, wybryk wyborczy spowodował niepotrzebne niepokoje mieszkańców i samorządowców. Chcemy sprostować te nieprawdziwe informacje. Nie wycofujemy się z planów budowy mostu w Pomorsku - tłumaczył członek zarządu Marcin Jabłoński na specjalnie zwołanej konferencji prasowej.

- W ramach programu "Mosty dla Regionów" sformułowaliśmy trzy propozycje, trzy wnioski. W marcu złożyliśmy dokumenty dotyczące budowy mostu w Pomorsku, Połęcku oraz rozbiórki i budowy nowej przeprawy na drodze wojewódzkiej nr 157 - dodał Jabłoński. Do Urzędu Marszałkowskiego wpłynęło już pismo z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, potwierdzające, że wniosek ws. budowy mostu w Pomorsku otrzymał pozytywną opinię.

Tymczasem Zarząd Dróg Wojewódzkich cały czas prowadzi prace okołoinwestycyjne. - W tej chwili jesteśmy na etapie wykonywania koncepcji. Powstają różne warianty inwestycji. Rozpoczyna się ocena środowiskowa. Zaangażowanie nasze i województwa jest bardzo duże - podkreślił Paweł Tonder, dyrektor ZDW.

Fot. UMWL

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u