Mieszkańcy gminy Trzebiechów mają dość. "Żądamy remontu drogi śmierci" (ZDJĘCIA)

07 październik 2019
Autor: 
Mieszkańcy mają dość. "Żądamy remontu drogi śmierci" Fot. Czytelnik Paweł

Cały czas zaostrza się spór o przebudowę drogi wojewódzkiej nr 278 na odcinku Sulechów - Trzebiechów. Mieszkańcy gminy w bojowych nastrojach ponownie zablokowali trasę, żądając dalszego remontu. Inwestycję wstrzymał konserwator zabytków.

Trasa miała zostać poszerzona i odnowiona. Remont drogi rozpoczęto w sierpniu ubiegłego roku, kiedy to na 2,5-kilometrowym odcinku trasy Sulechów - Trzebiechów wycięto blisko 400 lip. Decyzja o wycince drzew, jak zapewnia wójt gminy Izabella Staszak, była konsultowana z mieszkańcami. Ponad 90 procent osób poparło wówczas takie rozwiązanie.

Wycinka alei lipowej wzbudziła zdenerwowanie wśród wielu ekologów. Pomimo ich protestów Zarząd Dróg Wojewódzkich uzyskał wszystkie zgody i rozpoczął inwestycję. Drzewa zostały wycięte, a drogowcy przystąpili do wymiany nawierzchni.

Dalsze prace musiały zostać wstrzymane. Wszystko przez decyzję Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który wpisał do rejestru zabytków aleję drzew rosnących na odcinku Kruszyna - Radowice. Z postanowieniem nie zgodził się ZDW, który natychmiast odwołał się do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obecnie nie uzyskano jednak jeszcze żadnej odpowiedzi.

Mieszkańcy Gminy Trzebiechów postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i już kilkakrotnie blokowali drogę przy zjeździe do miejscowości Głuchów. Dziś punktualnie o godzinie 16:00 ponownie zorganizowali pikietę w tym miejscu. W manifestacji udział wzięło ponad 20 osób.

Protestujący podkreślają, że droga jest obecnie w bardzo opłakanym stanie. Na banerach mieszkańców można było odczytać hasła: "Chcemy bezpiecznej drogi - bez lipy!", "Żądamy remontu drogi 278 - drogi śmierci" czy "Dobra droga = rozwój gminy = nasze bezpieczeństwo".

 • Dziś bronimy wolności słowa

  Dziś bronimy wolności słowa

  Dziś w całym kraju odbędą się protesty w obronie wolnych mediów. W Gorzowie rozpoczną się o 17 przy Fontannie Paukscha na Starym Rynku a w Zielonej Górze godzinę później przed Filharmonią na Powstańców Wielkopolskich.

 • Demonstracje w obronie TVN

  Demonstracje w obronie TVN

  We wtorek 10 sierpnia, dzień przed zapowiadaną w Sejmie debatą o "lex TVN", w miastach i miasteczkach niemal całej Polski oraz pod Sejmem RP zorganizowane zostaną protesty pod hasłem "Wolne media, Wolni ludzie, Wolna Polska"

 • Szpital Uniwersytecki przechodzi metamorfozę

  Szpital Uniwersytecki przechodzi metamorfozę

  Z dnia na dzień pięknieje Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze. W lecznicy trwa kompleksowa termomodernizacja.

 • Kolejny etap modernizacji onkologii za nami

  Kolejny etap modernizacji onkologii za nami

  1 lutego br. podczas Dnia Otwartych Drzwi na Onkologii oraz z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze zaprezentował wyremontowany Dzienny Oddział Chemioterapii.

 • Grzegorz Turnau na Jubileuszu 20-lecia EWE

  Grzegorz Turnau na Jubileuszu 20-lecia EWE

  27 listopada br. przed Pałacem w Trzebiechowie (woj. lubuskie) odbyła się Gala Jubileuszowa z okazji 20-lecia działalności EWE w Polsce. Trzebiechów to 50 gmina, którą w gaz ziemny zaopatruje EWE. W trakcie uroczystości Wójt Gminy Pani Izabella Staszak wraz z Dariuszem Brzozowskim, Prezesem Zarządu EWE, odpalili symbolicznie Pierwszy Płomień Gazu w gminie.

 • Wszystkich Świętych na drogach - rusza Raport Specjalny NewsLubuski.pl

  Wszystkich Świętych na drogach - rusza Raport Specjalny NewsLubuski.pl

  Pomimo że Wszystkich Świętych dopiero w piątek, to już teraz na trasach zdecydowanie zwiększyła się ilość uczestników ruchu drogowego. Zwiększyła się także ilość policyjnych patroli - jak co roku ruszyła bowiem akcja "Znicz", a wraz z nią Raport Specjalny portalu NewsLubuski.pl.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u