Nasza Olga! (FILM)

11 październik 2019
Nasza Olga! Redakcja

Olga Tokarczuk - polska pisarka, eseistka, poetka i autorka scenariuszy laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018.

Tak mniej więcej brzmiały prawie wszystkie wczorajsze wiadomości prasowe, radiowe czy telewizyjne.

Olga Tokarczuk urodziła się 29 stycznia 1962 roku w Sulechowie. Pierwsze lata życia spędziła w Klenicy, wsi położonej między Trzebiechowem a Bojadłami w województwie lubuskim. Jej rodzice byli nauczycielami na uniwersytecie ludowym. Swoje dzieciństwo noblistka opisała kilkanaście lat później w „Biegunach”. Kiedy pisarka miała 10 lat wraz z rodzicami przeniosła się do Kietrza. Po ukończeniu studiów pracowała jako psychoterapeutka w Wałbrzychu. Tam tez stawiała pierwsze kroki jako pisarka. Pierwszą swoją powieść "Podróż ludzi Księgi" opublikowała w 1993 roku i od razu znalazła uznanie czytelników. Jest dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej Nike za książki "Bieguni" z 2008 roku i "Księgi Jakubowe" z 2015 roku. W zeszłym roku ta pierwsza zdobyła też prestiżową nagrodę The Man Booker International Prize.

W 2015 r. w galerii BWA w Zielonej Górze zostało zorganizowane spotkanie z pisarką. Przybyły tłumy. Olga opowiadała o "Księgach Jakubowych", wówczas najnowszej swojej książce.

Archiwum Agnieszki Hałas / RTVLubuska

Wczoraj, kiedy świat usłyszał o Noblu Tokarczukowej, księgarnie opanowały tłumy. W jednej z zielonogórskich książnicy do kupienia pozostały tylko 3 książki - 2 "Podróż ludzi Księgi" i 1 "Księgi Jakubowe".

Muszę przyznać, że do wczoraj nie przeczytałam ani jednej powieści pani Olgi. Jakoś nigdy nie było po drodze. Sięgałam po Mroza, Puzyńską, Małeckiego a z regionalnych Krzysia Koziołka. Od wczoraj jestem szczęśliwą posiadaczką "Ksiąg Jakubowych" i rozpoczęłam przygodę z Olgą Tokarczuk. Kolejne pozycje już są w drodze.

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u