Pacjent z koronawirusem w zielonogórskim szpitalu. Co wiemy o zakażeniu?

04 marzec 2020
Autor: 
Pacjent z koronawirusem w zielonogórskim szpitalu. Co wiemy o zakażeniu? Redakcja

Pierwszy w Polsce potwierdzony przypadek zakażenia koronawirusem. Pacjent znajduje się w klinicznym oddziale chorób zakaźnych zielonogórskiego szpitala. Co wiemy o zakażeniu? 

W środę, 4 marca, o godzinie 8 rano została zwołana konferencja prasowa w Ministerstwie Zdrowia. Ogłoszono wówczas pierwszy potwierdzony przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce. - Mamy pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce. Wszystkie procedury zadziałały prawidłowo. Pacjent przebywa w Zielonej Górze. Wszystkie osoby, które miały kontakt z zakażonym pacjentem zostały objęte kwarantanną. - mówił Minister Zdrowia Łukasz Szumowski. 

Konferencja prasowa w Urzędzie Marszałkowskim

Dwie godziny później w Urzędzie Marszałkowskim województwa lubuskiego odbyła się konferencja prasowa, na której pojawili się Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak, prezes Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze Marek Działoszyński oraz kierownik Klinicznego Oddziału Zakaźnego szpitala w Zielonej Górze Jacek Smykał.

- W poniedziałek odbyliśmy konferencję, gdzie informowaliśmy państwa jak są przygotowane lubuskie szpitale. Wdrożyliśmy w naszych szpitalach wszystkie procedury. Został przeszkolony personel. Zarząd województwa lubuskiego przyjął informację na ten temat tydzień temu we wtorek, wtedy podjęliśmy decyzję w sprawie przeznaczenia pilnie środków na zakup aparatury ratującej życie ECMO. Te pieniądze zostały szpitalowi przekazane w wysokości 350 tys. złotych. - mówiła podczas konferencji prasowej Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak.

Do szpitala zakupiona zostanie również myjka do dezynfekcji za 125 tys. złotych. - Szpital jest bardzo dobrze przygotowany, ponieważ w sierpniu ubiegłego roku zmierzyliśmy się z bakterią New Delhi. - dodaje Marszałek Województwa Lubuskiego.

Podejrzenie kornawirusa u trzech pacjentów

Od poniedziałku na oddziale zakaźnym znajdowało się trzech pacjentów z podejrzeniem kornawirusa. Tylko u jednego wynik badania na koronawirusa jest dodatni. - Tak potwierdzamy. Dzisiaj w nocy otrzymaliśmy wynik dodatni na koronowirusa. Ten pacjent przybył do nas 2 marca około godzin południowych. Zostały poprane od niego próbki do badań. Wykluczyliśmy, że jest chory na grypę. Skierowaliśmy do PZH próbkę naszym transportem, próbka już o 22 była w Warszawie. Dziś o 1 w nocy otrzymaliśmy wynik, że jest to pacjent dodatni. Pozostałych dwóch pacjentów miało wynik ujemny. - mówił prezes Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze Marek Działoszyński.

Pacjent zachował się bardzo rozważnie i według procedur

Mężczyzna powiadomił służbę zdrowia i został przetransportowany bezpośrednio na oddział zakaźny, który jest odizolowany od reszty szpitala. Tam pobrano od niego próbki do badań, które zostały wysłane szpitalnym transportem do Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie.

Przebieg zachorowania pacjenta jest bardzo łagodny

- Przebieg zachorowania u tego pacjenta jest łagodny. Został przyjęty z gorączką i kaszlem. Dziś nie gorączkuje, pokasłuje, czuje się bardzo dobrze. Będziemy kontrolować jego stan, wykonamy badania. Jeśli wyniki będą negatywne wtedy wypuścimy pacjenta do domu. - mówił kierownik Klinicznego Oddziału Zakaźnego szpitala w Zielonej Górze Jacek Smykał. Rodzina pacjenta została objęta kwarantanną domową. Pacjent pozostanie na oddziale zakaźnym w Zielonej Górze.

Oddział zakaźny wyłączony z pracy planowej

Oddział decyzją wojewody został całkowicie wyłączony z możliwości pracy planowej. - Wystosowaliśmy apel do placówek, które pracują z nami na co dzień, żeby tych pacjentów planowych i innych, którzy wymagają leczenia na choroby zakaźne te placówki przejęły i żeby tam je leczyć. - podaje prezes Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze Marek Działoszyński.

Dysponujemy 34 łóżkami i personelem

- Dysponujemy 34 łóżkami i personelem, który jest w stanie to właściwie zabezpieczyć na wypadek rozwoju sytuacji. Mamy wydzielony również kolejny budynek w szpitalu, w którym mieszczą się oddziały okulistyki i laryngologii. Jest to budynek wolnostojący, który zapewnia możliwość izolacji infrastrukturalnej. - mówi Działoszyński. Oddział jest wyłączony zupełnie i zabezpieczony w podstawowy sprzęt m.in. USG, respiratory, rentgen. Ten oddział będzie służył tylko dla pacjentów zakażonych koronawirusem. - Jesteśmy chyba najlepiej wyposażonym oddziałem jeśli chodzi o lekarzy w województwach zachodnich. Mamy 8 lekarzy, 6 specjalistów. - dodaje Jacek Smykał.

Procedury na oddziale zakaźnym

Procedury wymagają od lekarzy wzmożonej ostrożności. Oddział jest dobrze wyposażony w sprzęt m.in. maski, okulary. Sprzęt jest jednorazowy lub jednodniowy. Oddział jest całkowicie odizolowany. Szpital otrzymał również dostawę z rezerw materiałowych. - Dzisiaj trochę rynek się załamuje. Firmy, które zaopatrywały nas w różnego rodzaju sprzęt zgłaszają trudności w dostawach, konieczność płacenia gotówką oraz wzrosty cen. Opracowaliśmy też duże zapotrzebowania na sprzęt i środki ochrony indywidualnej, które przekazaliśmy zarządzaniu kryzysowemu wojewody. Jest to procedowane. - mówił prezes Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze Marek Działoszyński.

Apel do wszystkich pracodawców

- Przed wejściem do wszelkich biur, urzędów, instytucji, firm. Muszą być środki dezynfekujące, muszą być komunikaty o częsty myciu rąk, higienie. - apelowała Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak.

Ograniczenie odwiedzin w szpitalu

- W większości szpitala odwiedziny zostały ograniczone do jednej zdrowej osoby dorosłej. - mówi Marek Działoszyński.

Przeczytaj też: Koronawirus w Polsce. Odwołano wszystkie imprezy w Zielonej Górze i Gorzowie

MB

 
Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są twoje zainteresowania.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u