Czy w Zielonej Górze powstanie laboratorium do badania koronawirusa?

13 marzec 2020
Autor: 
Czy w Zielonej Górze powstanie laboratorium do badania koronawirusa? Fot. Lubuskie.pl

Badania w kierunku wykrycia koronawirusa wykonywane są w regionie jedynie w Gorzowie Wielkopolskim. Znacznie wydłuża to czas diagnostyki u pacjentów szpitala w Zielonej Górze. Czy sytuacja się zmieni? Marszałek zwróciła się do premiera.

Czwartkowe posiedzenie sztabu kryzysowego za nami. W spotkaniu uczestniczyli m.in. Zarząd Województwa z marszałek Elżbietą Anną Polak na czele, prezes zielonogórskiego szpitala Marek Działoszyński, a także prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki, prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, szefowa biura lubuskiego związku OSP RP Elżbieta Olga Polak i dyrektor stacji pogotowia w Zielonej Górze Marcin Mańkowski.

- Poprosiłam wszystkie służby zajmujące się nie tylko zarządzaniem kryzysowym, gdyż sytuacja jest dynamiczna. Musimy wypracować propozycje i wnioski do naszego samorządowego planu kryzysowego, podjąć działania oraz przygotować wnioski i postulaty do rządu. Od kilku dni jako region inicjowaliśmy działania, które rząd teraz wprowadza, choć nie obyło się bez początkowych problemów - mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Utworzenie laboratorium diagnostycznego w Zielonej Górze

Obecnie wszystkie próbki do badań pod kątem koronawirusa trafiają z Zielonej Góry do Gorzowa Wielkopolskiego. Taki proces mocno wydłuża czas oczekiwania na diagnostykę oraz otrzymanie wyników. Sytuacja może się jednak zmienić.

W piątek, 13 marca, marszałek województwa lubuskiego zwróciła się z pismem do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym przedstawiła konkluzje z posiedzenia sztabu. Elżbieta Anna Polak zwróciła uwagę, że po doposażeniu laboratorium zielonogórskiego szpitala w niezbędny sprzęt mogłoby ono wykonywać badania na miejscu.

Potrzebnym wyposażeniem jest komora laminarna (ok. 100.000 zł), chłodnia dedykowana do przechowywania odczynników do badań genetycznych (ok. 40.000 zł), aparatura do badań PCR - aparat do izolacji (ok. 220.000 zł) i rozdziału PCR (ok. 170.000 zł).

Łączny koszt uruchomienia laboratorium to około 530 000 złotych. Jednocześnie należałoby zabezpieczyć środki na wykonywanie badań. Koszt jednego szacuje się na około 50-70 złotych.

Nowe ambulanse i prośba o środki ochrony dla personelu

Dodatkowe postanowienia, które znalazły się w liście do premiera to m.in. konieczność doposażenia lubuskich stacji pogotowia ratunkowego w dodatkowe ambulanse (1 ambulans medyczny oraz 2 ambulanse transportowe), potrzeba zapewnienia opieki dla dzieci lekarzy i personelu szpitali, w związku z zamknięciem szkół, przedszkoli i żłobków oraz potrzeba zabezpieczenia i wyposażenia szpitali w środki ochrony indywidualnej do codziennej pracy, gdyż personel obawia się pracować przy osobach zakażonych.

Przeczytaj też: MZK Zielona Góra przeciwko koronawirusowi. Strefy buforowe w autobusach

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u