Kolejna rakieta przeleci nad Polską. Będzie też nad Lubuskiem

Dziś nad Polską przeleci kolejny obiekt. Po szczątkach rakiety Falcon 9 nad naszym krajem znajdą się części rakiety Electron. Tak wygląda trasa.

Kolejna rakieta przeleci nad Polską

Rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński poinformował, że w czwartek, 20 lutego, nad Polską może przelecieć „kolejny potencjalny obiekt”.

– Ze struktur Unii Europejskiej Polska otrzymała informację o tym, że jutro (czwartek 20 lutego 2025 roku) od godziny 9:48 do 21:56 kolejny potencjalny obiekt może wejść w atmosferę nad 12 państwami Europy, w tym nad Polską. Obiektem jest część rakiety nośnej wyniesionej 8 lutego w ramach misji komercyjnej firmy Kinesis, która wystartowała z Nowej Zelandii – napisał na platformie X.


Dalsza część artykułu pod materiałem wideo z News TV:


Rakieta Electron. Część przeleci nad Lubuskiem

Autor profilu „Z głową w gwiazdach” Karol Wójcicki poinformował, że nad Polską przeleci część rakiety Electron, która została wyniesiona 8 lutego w ramach misji komercyjnej firmy Kinesis, która wystartowała z Nowej Zelandii.

– Nad terytorium Polski rakieta przebywać będzie przez niecałe 50 sekund. Obiekt wleci ok. 20:29:50 od strony Czech na wysokości Wałbrzycha. Ok. 20:30:09 przeleci blisko Zielonej Góry. Ok. 20:30:40 wyleci nad Bałtyk na wysokości Dziwnowa – przekazuje popularyzator astronomii.

Podczas przelotu nad Polską rakieta będzie na wysokości ponad 230 km. Drugi stopień Elektrona w porównaniu do Falcona 9 to maleństwo, które nie ma w sobie na tyle dużych i trwałych elementów.

Electron. Co to za rakieta?

Rakieta Electron należy do amerykańskiej firmy Rocket Lab. To rakieta dedykowana małym satelitom. Drugi stopień tej rakiety posiada taką samą średnicę jak pierwszy (1,2 m) a jego długość to 2,4 metra. Jego masa wynosi 250 kg.

– Co ważne, podczas wszystkich przelotów nad Europą dziś, rakieta będzie w swoim największym oddaleniu od Ziemi więc ryzyko, że wejdzie w atmosferę akurat nad Europą jest niewiarygodnie małe – zaznacza Karol Wójcicki z profilu „Z głową w gwiazdach”.

Przeczytaj też: Działania straży pożarnej na jeziorze. Ponad 20 ratowników w akcji (ZDJĘCIA)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *