Żołnierze w DPS w Zielonej Górze. "Prezydent od 2 lat miał informacje o problemach w Domu Kombatanta"

01 październik 2020
Autor: 
Żołnierze w DPS w Zielonej Górze. To pomoc od wojewody Redakcja

Do tej pory w Domu Pomocy Społecznej "Dom Kombatanta" wykryto 44 przypadki zakażenia koronawirusem. Służby wojewody poinformowały, że jest to efekt zaniedbań. Jutro trafi tam 12 żołnierzy, którzy będą pomagać w funkcjonowaniu placówki.

Dziś z inicjatywy Wojewody Lubuskiego odbyła się wideokonferencja na temat obecnej sytuacji w zielonogórskim DPS. Władysław Dajczak poinformował, że w placówce odnotowano 44 przypadki zakażenia COVID-19, z czego 2 osoby są hospitalizowane.

Podczas spotkania przede wszystkim podejmowany był temat zaniedbań w placówce. Prokuratura Rejonowa w Zielonej Górze cały czas prowadzi bowiem sprawę nieprawidłowości w sprawowaniu opieki nad pensjonariuszami przez personel medyczny. Wszystkiemu przyglądają się też służby wojewody.

- Obecna sytuacja jest efektem zaniedbań popełnianych w sposobie prowadzenia DPS-u w czasie pandemii koronawirusa, jak i przed jej wystąpieniem. Przypadki zakażenia świadczą o tym, że koronawirus został przyniesiony przez personel. Obostrzenia w DPS-ie nie były przestrzegane, o czym mówili sami pracownicy - przekazał wojewoda.

"Samorząd od 2 lat miał informacje o nie najlepszej sytuacji w DPS"

Władysław Dajczak podkreślał, że Prezydent Zielonej Góry powinien poradzić sobie z tą sytuacją, bo od 2 lat miał informacje o sytuacji w "Domu Kombatanta", zwłaszcza o problemach z personelem i złej atmosferze między pracownikami. W jego opinii to wszystko złożyło się na obecną sytuację.

Wojewoda liczy na pomoc miasta. - Należy opanować sytuację, rozmawiać z pracownikami by wrócili do pracy i przestrzegali procedur. Jako urząd jesteśmy gotowi do przekazania środków zabezpieczających w postaci fartuchów, masek i środków do dezynfekcji. Główna odpowiedzialność leży jednak po stronie samorządu - podkeślał.

Wojsko pojawi się w DPS

Od piątku, 2 października, do Domu Pomocy Społecznej skierowanych zostanie 12 żołnierzy. Ośmiu do dyspozycji placówki oraz czterech do pobierania wymazów. Również tego dnia wszyscy pracownicy i pensjonariusze będą mieli pobrane wymazy do testów na obecność koronawirusa.

Ponadto przypomnijmy, że wczoraj Prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki poinformował o dymisji dyrektora "Domu Kombatanta". Do zarządzania nim wyznaczono dyrektorów dwóch wydziałów magistratu. Ci nie podjęli się jednak zadania. DPS-em kieruje więc Wioleta Haręźlak

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u