Aborcja niezgodna z konstytucją. Kobiety protestują. Tusk o wyroku: "Polityczne łajdactwo"

22 październik 2020
Autor: 
Aborcja niezgodna z konstytucją. Kobiety protestują Strajk Kobiet/Twitter

Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że aborcja z powodu ciężkiej wady płodu jest niezgodna z Konstytucją. W Warszawie trwają protesty kobiet.

Sprawa aborcji w Polsce trafiła dziś Trybunału Konstytucyjnego. Wniosek rozpatrywany był w pełnym składzie. Przewodniczącym składu orzekającego była prezes TK Julia Przyłębska, a sprawozdawcą sędzia Justyn Piskorski.

Ostatecznie TK orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Inne zdanie miało tylko dwóch sędziów - Piotr Pszczółkowski i Leon Kieres.

"Dziecku w prenatalnym okresie życia przysługuje przyrodzona i niezbywalna godność"

- Życie ludzkie jest wartością w każdej fazie rozwoju i jako wartość, której źródłem są przepisy konstytucyjne, powinno ono być chronione przez ustawodawcę - pokreślał w uzasadnieniu wyroku sędzia Justyn Piskorski.

Ponadto J. Piskorski zwrócił uwagę, że sam fakt upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby nie może samodzielnie przesądzać o dopuszczalności zabiegu przerywania ciąży w perspektywie konstytucyjnej. Dodał, iż system prawny musi gwarantować należytą ochronę temu centralnemu dobru.

"To polityczne łajdactwo"

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego wywołał oburzenie u wielu osób. Skomentował go m.in. Donald Tusk. Na Twitterze zamieścił post o treści: "Wrzucenie tematu aborcji i orzeczenie w tej sprawie pseudotrybunału w środku szalejącej pandemii to coś więcej niż cynizm. To polityczne łajdactwo".

Podobnie zareagował Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. - Aborcja nie jest tematem zastępczym. Jest tematem poważnym. A PiS, skazując rękami dyspozycyjnego pseudo-TK miliony kobiet na ogromne dramaty, wymyślił sobie ten temat jako "przykrywkę" dla swojej nieudolności w walce z koronawirusem. Obrzydliwe - skomentował.

Protesty przeciwko wyroku

Po ogłoszeniu orzeczenia TK w Sejmie zaprotestowały posłanki Lewicy. Grupa ośmiu parlamentarzystek stojąc w milczeniu, wyraziła sprzeciw wobec wyroku.

W Warszawie przed budynkiem Trybunału zebrały się osoby niezadowolone z decyzji sędziów. Manifestujący idąc po drodze w towarzystwie policyjnych radiowozów wznoszą okrzyki "Konstytucja jest kobietą" lub "moje ciało, moja sprawa". Na czele demonstracji protestujący trzymają baner "strajk kobiet #wyp...ać".

Protest odbył się także przed siedzibą PiS przy Nowogrodzkiej. Grupa protestujących rozwiesiła tam baner z wulgaryzmami wycelowanymi w rząd.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u