Protest kobiet w Sulechowie. "Największa demonstracja w historii miasta"

29 październik 2020
Protest kobiet w Sulechowie. "Największa demonstracja w historii miasta" Fot. Miłosz Bolechowski

Na sulechowskim Placu Ratuszowym na spontaniczny spacer wybrało się mnóstwo ludzi. Szacuje się, że w wydarzeniu wzięło udział aż 2 tysiące osób.

W środę, 28 października, w Sulechowie, osoby spacerujące wyrażały gniew i rozczarowanie polityką rządu, który w czasie pandemii zdecydował się ograniczyć podstawowe prawa kobiet i zmuszać do rodzenia uszkodzonych płodów.

- To się w pale nie mieści, żeby w Polsce prawo aborcyjne było bardziej restrykcyjne niż w Iranie - mówiła jedna z uczestniczek, 19-letnia Klaudia. 

Osoby spacerujące wykrzykiwały antyrządowe hasła, często z użyciem wulgaryzmów. Do protestujących spontanicznie dołączali się kolejni ludzie. Marsz, choć zaczynał i kończył się na Placu Ratuszowym, to przeszedł przez całe miasto. 

Szacuje się, że to największy protest, jaki kiedykolwiek miał miejsce w Sulechowie. - Ja nie przypominam sobie większego politycznego zgromadzenia w historii miasta. - mówiła Agata Matacz, nauczycielka.

 Osoby protestujące miały założone maseczki i starały się utrzymywać dystans społeczny w trakcie trwania całego wydarzenia. Wygląda na to, że kolejny duży spacer Sulechowianek już w sobotę.


Materiał stworzył i przesłał do naszej redakcji na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Pan Paweł Wita. Zdjęcia wykonał Pan Miłosz Bolechowski. Serdecznie dziękujemy!

 

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u