Dyrektor III LO w Zielonej Górze doniósł, że uczniowie brali udział w protestach przeciwko wyrokowi w sprawie aborcji

05 listopad 2020
Autor: 
Dyrektor III LO doniósł na uczniów Fot. Google Street View

Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego nr 3 w Zielonej Górze i jednocześnie radny PiS jako jedyny w województwie lubuskim doniósł na uczniów, którzy brali udział w manifestacjach przeciwko wyrokowi TK w sprawie aborcji. Ponadto zapowiedział, że wyciągnie wobec nich konsekwencje.

W środę, 4 listopada, posłanka Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic przeprowadziła kontrolę w Lubuskim Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim. Ta dotyczyła przede wszystkim pism, które otrzymali dyrektorzy szkół. Wymagano w nich podania informacji na temat nauczycieli i uczniów, którzy brali udział w protestach przeciwko zaostrzeniu przepisów dotyczących aborcji.

I tak posłanka poinformowała, że jedyną osobą, która doniosła na swoich uczniów był Zbigniew Kościk, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego w Zielonej Górze i jednocześnie radny sejmiku województwa z Prawa i Sprawiedliwości. Ponadto zapowiedział, że wyciągnie wobec nich konsekwencje.

- Zastanawiam się, skąd dyrektor szkoły wiedział, że uczniowie wieczorową porą wyszli na spacer. Prowadził czynności operacyjne, czy fejsika przeglądał? I w jaki sposób połączył nieobecność na porannych zajęciach zdalnych z wieczornymi spacerami, skoro za manifestowanie chce karać? - napisała na portalu społecznościowym Anita Kucharska-Dziedzic.

"Na grożący palec Kościka trzeba odpowiedzieć innym palcem"

Do całej sprawy odniósł się Instytut Równości z Zielonej Góry.

- Mamy to czarno na białym: zapewnienia dyr. Kościka o tolerancyjnej szkole i nadzorze dyrekcji, żeby szkoła respektowała podstawowe prawa dziecka, ucznia i obywatela zapisane w Konwencji o prawach dziecka, Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, Prawie oświatowym i statucie szkoły można włożyć między bajki - czytamy w komunikacie.

Ponadto z informacji instytutu wynika, że dyrektor nie przedstawił żadnych dowodów, że młodzież brała udział w strajku kobiet. Sam założył bowiem, że tak było. - Licealiści z III LO - jesteśmy z Wami. I Zielona Góra też jest z Wami. Na grożący palec Kościka trzeba odpowiedzieć innym palcem. Nie wystraszą nas żadni nadgorliwi polityczni oficerowie "dobrej zmiany" - podkreśla IR.

MEN wnioskował o informacje

Sprawdzenie, czy uczniowie biorą udział w protestach, poleciło Ministerstwo Edukacji Narodowej. - Zgodnie z zapowiedzią poprosiliśmy kuratorów oświaty o informacje, czy takie sytuacje miały miejsce w ich regionie i jaka była na nie reakcja dyrektorów szkół. Nie ma zgody na to, aby uczniowie zachowywali się w taki sposób - czytamy w komunikacie ministerstwa na Twitterze.

Fot. Anita Kucharska-Dziedzic - posłanka na Sejm RP

Przeczytaj też: Nieznani sprawcy ukradli sprzęt spod szpitala w Drezdenku. Był użyczony przez strażakówRedakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u