Otwarcie farm fotowoltaicznych w Lubuskiem. Blisko 320 hektarów wydzierżawiono od kościoła (ZDJĘCIA)

05 listopad 2020
Autor: 
Otwarcie farm fotowoltaicznych w Lubuskiem Fot. LUW

Spółka PGE Energia Odnawialna uruchomiła dwie farmy fotowoltaiczne w Lutolu koło Lubska. Ich łączna powierzchnia wynosi 3,4 ha. Kolejne powstaną na powierzchni blisko 320 hektarów wydzierżawionych od Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.

Dziś należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna otworzyła dwie, jednomegawatowe farmy słoneczne: PV Lutol 1 i PV Lutol 2. Obie zostały wyposażone w blisko 3 tysiące paneli monokrystalicznych o mocy 350 W każdy. Mogą produkować energię elektryczną niezależnie od pogody.

- Fotowoltaika to wyjątkowo ekologiczny sposób pozyskiwania energii elektrycznej ze słońca. Bardzo się cieszę, że województwo lubuskie stało się miejscem realizacji tej ważnej inwestycji. Każda budowa obiektów służących mieszkańcom naszego regionu jest wydarzeniem niezmiernie ważnym - dziękował Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak.

Będą kolejne farmy. Do dyspozycji blisko 320 hektarów

Do końca 2023 roku w Lubuskiem powstaną instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy około 250 MW. Tym razem nie na terenach własnych PGE Energia Odnawialna, ale na gruntach wydzierżawionych od Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Ich atutem jest bliskie sąsiedztwo infrastruktury wysokiego napięcia, co w przyszłości może ułatwić przyłączenie elektrowni do sieci.

- To dotychczas największa umowa dzierżawy w Grupie PGE Programu PV. Jego celem jest uruchomienie w ciągu dekady co najmniej 3 GW mocy w instalacjach słonecznych i umocnienie się na pozycji lidera rynku OZE w kraju. Dotychczas na ten cel zabezpieczyliśmy już ponad 2000 ha gruntów - podkreśla Marcin Karlikowski, prezes PGE Energia Odnawialna.

Przeczytaj też: Dyrektor III LO w Zielonej Górze doniósł, że uczniowie brali udział w protestach przeciwko wyrokowi w sprawie aborcji

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u