Wybory wójta w gminie Świdnica zagrożone? Rząd chce przesunąć termin głosowania

13 grudzień 2020
Autor: 
Wybory wójta w gminie Świdnica zagrożone? Fot. Google Street View

Czy przedterminowe wybory wójta gminy Świdnica zostaną przełożone na 24 stycznia? Powodem ma być aktualna sytuacja epidemiczna.

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie przedterminowych wyborów wójta gminy Świdnica. Przede wszystkim znajdziemy w nim zapis o zmianie terminu głosowania z 20 grudnia na 24 stycznia.

MSWiA powołuje się w uzasadnieniu na aktualną sytuację epidemiczną, która jego zdaniem jest "niekorzystna i dynamicznie zmienna".

Przesunięcie terminu dla większej frekwencji?

- Termin ten zapewni bezpieczne przeprowadzenie głosowania, przede wszystkim dla wyborców oraz dla członków obwodowych komisji wyborczych, co w konsekwencji pozwoli na zwiększenie frekwencji wyborczej - czytamy w projekcie.

Zdaniem radnego gminy Świdnica Adama Szreder, wybory powinny odbyć się jak najszybciej. - Chciałbym jednocześnie zobaczyć normalną kampanię wyborczą tj. bezpośredni kontakt kandydata z ludźmi, co pobudza dyskusję publiczną i kształtuje rzeczywistą opinię o kandydacie - napisał na portalu społecznościowym.

Podobną opinię ma Rafał Trafała, sołtys Buchałowa. - Skoro sytuacja epidemiczna jest dynamicznie zmienna, skąd wiadomo, że styczniowy termin zapewni bezpieczne przeprowadzenie głosowania? Władzę w gminie powinien przejąć jak najszybciej Wójt wybrany w powszechnych wyborach mający mandat społeczeństwa - czytamy w poście.

Do czasu przedterminowych wyborów gminą Świdnica będzie zarządzał komisarz rządowy. Przypomnijmy, że został nim Bogdan Mucha.

Jeden kandydat

Po śmieci wójta Krzysztofa Stefańskiego na stanowisko włodarza gminy zdecydowała się kandydować tylko Izabela Mazurkiewicz z KWW Nasza Gmina Świdnica. Mimo wszystko wybory i tak muszą się odbyć. Mieszkańcy po prostu znajdą na kartach do głosowania tylko jedno nazwisko. Aby zostać wójtem I. Mazurkiewicz potrzebuje zdobyć więcej niż połowę oddanych głosów.

Przeczytaj też: Pampersy i szmatki zapychają kanalizację w gminie Świdnica. Toaleta to nie śmietnik!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u