Na czym polega astygmatyzm?

13 październik 2021
Autor:  Artykuł partnera
Na czym polega astygmatyzm?

Niektóre osoby zgłaszają się do okulisty z charakterystycznym problemem, którym jest trudność ostrego widzenia zarówno z bliska, jak i z daleka. Takie zaburzenie wzroku nie jest chorobą, a wadą, która zwana jest astygmatyzmem. Spowodowana jest tym, że układ oka ma problem z prawidłowym skupieniem promieni słonecznych na siatkówce. Przez to promienie słoneczne załamują się na dwa różne sposoby, co skutkuje brakiem ostrości obrazu bez względu na to, czy patrzy się na niego z bliska, czy z daleka.

Ten problem może występować u ponad 40% populacji na całym świecie. Warto wiedzieć, że astygmatyzm jest wadą, która bardzo silnie utrudnia codzienne funkcjonowanie i wykonywanie wielu obowiązków.

Objawy astygmatyzmu

Istnieje wiele objawów, które wskazywać mogą na występowanie astygmatyzmu. To między innymi bóle głowy, wrażenie występowania zawrotów głowy, zaburzenia widzenia. Warto wiedzieć, że osoby z taką wadą wzroku mają wrażenie, że ich obraz cały czas nie jest ostry. Przez to przy czynnościach, które wymagają skupienia wzroku, bardzo szybko się męczą. Właśnie dlatego praca przy komputerze, praca biurowa lub prowadzenie samochodem staje się dla takich osób nie tylko męczące, ale nawet niebezpieczne. Astygmatyzm zazwyczaj wykrywany jest u osób dorosłych, ponieważ wśród dzieci wada ta wycisza się, by w późniejszym wieku dać o sobie znać ze zdwojoną siłą.

Rodzaje astygmatyzmu

Astygmatyzm ma różne rodzaje, które opracowane zostały przez okulistów. Wyróżnia się astygmatyzm krótkowzroczny, który występuje przez to, że na siatkówce nieprawidłowo są ułożone dwie linie światła słonecznego. Jedna leży na siatkówce, druga zaś przed nią. Istnieje również astygmatyzm nadwzroczny. W tym przypadku druga linia ogniskowa leży za siatkówką. U niektórych osób może występować astygmatyzm mieszany, w przypadku którego jedna linia występuje przed siatkówką, zaś druga za siatkówką.

Leczenie astygmatyzmu

Warto wiedzieć, że leczenie astygmatyzmu nie jest trudne, jednak może zająć naprawdę sporo czasu. Jeśli wada ta jest łagodna, to wystarczy dobranie odpowiednich okularów lub soczewek korekcyjnych, by problem zniknął. Niestety w niektórych przypadkach leczenie astygmatyzmu staje się bardzo skomplikowane, ponieważ korekcja okularami lub soczewkami nie daje zadowalających efektów. W takich wypadkach zaleca się wykonanie laserowej korekcji astygmatyzmu. Jest to najnowocześniejsza metoda leczenia tej wady wzroku. Wykonywana przez specjalistów jest w stanie pomóc z tak trudnym problemem, jaki jest astygmatyzm nieregularny. Dzięki temu osoby, które wcześniej dla bezpieczeństwa swojego i innych nie mogły prowadzić samochodu, będą mogły to robić.

Przed wybraniem się na taki zabieg warto zdecydować się na zapoznanie z zasadami laserowej korekcji astygmatyzmu. Warto również dopytać swojego okulistę, czy jest to zalecane rozwiązanie w przypadku określonego rodzaju wady wzroku. Wykonanie laserowej korekcji może okazać się jedynym skutecznym rozwiązaniem.Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u