Magia Świąt: tradycyjny ajerkoniak świąteczny

03 grudzień 2019
Magia Świąt: tradycyjny ajerkoniak świąteczny Adobe Stock

Ajerkoniak, alkohol na bazie żółtek jaj kurzych, cukru, mleka i spirytusu, po raz pierwszy stworzyli Holendrzy. Na szeroką skalę został wprowadzony do produkcji w XVII wieku.

Advocaat, bo taką nazwę otrzymał ów trunek, najczęściej podawany jest w czystej postaci, z dodatkiem lodu oraz w koktajlach. Do najbardziej znanych należy Snowball, mieszanka advocaata, lemoniady i soku z cytryny.

Jedną z najpopularniejszych odmian ajerkoniaku jest amerykański eggnog. Pije się go od Święta Dziękczynienia (koniec listopada) aż po Nowy Rok. Na pewno nie raz zdarzyło wam się to zaobserwować na amerykańskich filmach o tematyce świątecznej.

W tym roku także i ja postanowiłam stworzyć swój bożonarodzeniowy ajerkoniak.

Do przygotowania potrzebujemy:

10 żółtek jaj kurzych

2 szklanki cukru pudru

2 łyżki cukru waniliowego

szklanka mleka

szklanka spirytusu

kieliszek amaretto

Żółtka oddzielamy od białka i ubijamy z cukrem pudrem i cukrem waniliowym. Dodajemy mleko a następnie stopniowo spirytus i kieliszek amaretto. Dobrze ubijamy.

Przelewamy do butelki i wkładamy do ciemnego, chłodnego miejsca na dwa, trzy tygodnie. Przez ten czas ajerkoniak delikatnie "osiądzie". Nie zdziwcie się zatem, gdy nagle trochę go z butelki ubędzie i nie podejrzewajcie partnerów :)

Smacznego i wesołych Świąt :)

Jeśli chcielibyście podzielić się z naszymi czytelnikami wyjątkowymi świątecznymi  przepisami, pomysłami na prezenty czy propozycją spędzenia wolnego czasu zapraszamy do kontaktu z nami. Piszcie, dzwońcie, informujcie.  

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u