Jak zrobić półkę z płytek?

01 październik 2020
Autor:  Artykuł partnera

W łazience nierzadko brakuje miejsca do przechowywania, co jest uwarunkowane niewielkim metrażem pomieszczenia i tym samym ograniczonymi możliwościami aranżacyjnymi. Ponadto pojawia się problem wolnego miejsca na kosmetyki, z których korzystamy kilkakrotnie w ciągu dnia i chcemy mieć je zawsze w łatwo dostępnym obszarze. Dotyczy to m.in. prysznica i wanny, ale też strefy z umywalką. Dodatkowym miejscem do ustawienia najpotrzebniejszych rzeczy jest półka z płytek łazienkowych, którą możemy wykonać praktycznie wszędzie. Potrzebujemy jedynie wolnej przestrzeni na ścianie.

Gdzie sprawdzi się najlepiej półka z płytek łazienkowych?

Półkę z płytek łazienkowych wykonujemy samodzielnie, sami decydujemy o jej wymiarach, a także miejscu, gdzie ostatecznie będzie się znajdowała. Może być ona szersza lub węższa, dłuższa i krótsza, a także wykonana w ścianie lub wystająca poza jej płaszczyznę, pełna swoboda wyboru. Półki z płytek spotkamy w każdej łazience. To alternatywa dla gotowych rozwiązań dostępnych w sklepach, które często nie spełniają naszych oczekiwań, są za małe lub za duże, wykonane z niewłaściwego materiału, ich montaż jest skomplikowany lub ich trwałość zdecydowanie nie ma wiele wspólnego z długą żywotnością. Półki z płytek dobrze jest wykonać przy kabinie prysznicowej, dzięki temu unikamy wielu organizerów. Półki wnękowe zajmują też zdecydowanie mniej miejsca. Ponadto możemy wykonać je przy umywalce, a także nad wanną. Niektórzy decydują się na półki z płytek np. nad pralką, aby zyskać dodatkowe miejsce na płyny i proszki.

Jak wybrać płytki łazienkowe do wykonania półki?

Do wykonania półki najlepiej wybrać płytki łazienkowe tego samego wzoru i koloru, w których są płytki na ścianie. Zachowujemy w ten sposób spójność aranżacji i tworzymy harmonijną całość. Półka staje się integralnym elementem ściany, często bardzo dyskretnym, a nawet pozornie niewidocznym. To sprzyja aranżacji wnętrz w stylu nowoczesnym, gdzie dominuje minimalizm i prostota. Należy ponadto zwrócić uwagę na format płytek. Jeżeli półka będzie szeroka, to możemy wybrać płytki w większym formacie. W przypadku mniejszych płytek konieczne będzie ich mocne docinanie. Bardzo dobrym wyborem są małe płytki łazienkowe, z których wykonujemy mozaikę. Najczęściej nie wymagają w ogóle docinania, a także świetnie się prezentują. Wśród trendów łazienkowych obecnie dominuje kolor drewna, surowy szary beton oraz elegancki marmur. To właśnie takie płytki wzbudzają obecnie największe zainteresowanie. Bardzo dobrze prezentują się w strefie kąpielowej z kabiną prysznicową.

Półka z płytek w łazience krok po kroku

Najlepiej półkę z płytek łazienkowych wykonać jeszcze na etapie wykańczania ścian. Wtedy wykonujemy w ścianie odpowiednie wgłębienie o dowolnych wymiarach w zależności od indywidualnych potrzeb, ale też możliwości. Następnie wnękę wyłożoną, podobnie jak ściana, płytą gipsową, pokrywamy płytkami ceramicznymi w wybranym kolorze i wzorze. Pamiętamy również o fugach, które także w przypadku półki muszą się pojawić. Bardzo często w nowoczesnych aranżacjach półki uzupełnia się o ledowe oświetlenie. Są to paski LED, a także niewielkie oczka. To zarówno element dekoracyjny pomieszczenia, jak też dodatkowe źródło światła, dzięki któremu możemy stworzyć w łazience klimatyczny nastrój podczas kąpieli.

Półka wykonana z płytek łazienkowych może być też wystająca. To wariant dla tych wnętrz, w których ściany zostały już wcześniej wykończone. Takie konstrukcje składają się z metalowych prętów, na których montowana jest płyta z twardego styropianu lub gipsu budowlanego. Na takiej powierzchni układamy płytki łazienkowe. Półka z płytek to dodatkowa przestrzeń na kosmetyki, akcesoria i dodatki, ale też element dekoracyjny, szczególnie jeżeli uzupełnimy ją o oświetlenie LED. Wykonasz ją samodzielnie zarówno na etapie wykańczania wnętrza, jak też już przy gotowej stylizacji.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u