Sprzedaż samochodu - co dalej?

11 grudzień 2020
Autor:  Artykuł partnera
Sprzedaż samochodu - co dalej?

Sprzedaż samochodu wiąże się z dopełnieniem kilku obowiązków. W tym tekście przedstawimy Ci formalności, jakie na Ciebie czekają po zbyciu samochodu. Czytaj dalej, by dowiedzieć się wszystkiego, co najważniejsze w kwestii sprzedaży auta.

Sprzedaż obywatelowi Ukrainy

Polska stała się atrakcyjnym krajem dla obywateli Ukrainy, którzy masowo zaczęli szukać u nas szansy na lepsze życie. Czy sprzedaż samochodu Ukraińcowi różni się czymkolwiek od sprzedaży Polakowi? Otóż tak. Jest kilka kwestii, na które powinieneś uważać. Wejdź tutaj: https://autoumowa.pl/sprzedaz-samochodu-ukraincowi-na-co-uwazac/ i dowiedz się, jakie pułapki mogą czyhać na sprzedającego.

Auto zostało sprzedane - co dalej?

Jeśli właśnie sprzedałeś samochód, to musisz pamiętać o dwóch bardzo ważnych formalnościach, które na Ciebie czekają. Poniżej znajdziesz szczegółowy opis każdej z nich.

Wydział Komunikacji

Każdy, kto sprzedał pojazd jest zobowiązany do wizyty w Wydziale Komunikacji w celu wyrejestrowania auta. Jest to bardzo ważne, ponieważ, jeśli nowy właściciel spowoduje wypadek lub otrzyma mandat i będzie udawać, że pojazd nie jest jego, to Ty zostaniesz pociągnięty do odpowiedzialności. Na złożenie stosownego oświadczenia masz 30 dni od dnia zbycia samochodu. Druk możesz wypełnić w urzędzie lub pobrać ze strony Wydziału Komunikacji. Pamiętaj też, że w celu wyrejestrowania będziesz potrzebować dowodu osobistego. Ważne jest również to, by oświadczenie było podpisane przez wszystkich współwłaścicieli pojazdu. Staraj się unikać kontaktów międzyludzkich i ograniczaj czas spędzony w miejscach publicznych. W końcu epidemia koronawirusa trwa i nigdy nie wiadomo, czy człowiek obok nie jest zarażony. Sprawdź, jak sytuacja epidemiologiczna prezentuje się w lubuskim.

Ubezpieczenie

Jeśli właśnie sprzedałeś samochód, to jak najszybciej powinieneś unormować jego sytuację związaną z ubezpieczeniem OC. Według przepisów masz 14 dni na to, by zgłosić towarzystwu ubezpieczeniowemu fakt zbycia pojazdu. Jeśli tego nie zrobisz, firma ma prawo zażądać od Ciebie zapłacenia nieuiszczonej składki OC lub przedłużyć umowę. Odkręcenie tego typu sytuacji będzie kosztować Cię dużo czasu oraz pieniędzy. Zawiadomienie o zbyciu znajdziesz na stronie internetowej każdego ubezpieczyciela. Pamiętaj, by wpisać swoje imię, nazwisko, adres zameldowania oraz PESEL i dane osobowe nowego właściciela pojazdu. Ta formalność jest bardzo ważna, ponieważ ubezpieczyciel dokona rekalkulacji składki i możliwe, że otrzymasz zwrot środków, których nie wykorzystałeś.

Zadbaj o umowę

Najważniejszym dokumentem potwierdzającym pomyślny przebieg transakcji jest umowa kupna-sprzedaży. Niezwykle istotne jest, by została ona sporządzona w odpowiedni sposób i zawierała wszystkie wymagane informacje. Jeśli nie czujesz się na siłach i nie chcesz samodzielnie tworzyć umowy, wejdź na stronę: https://autoumowa.pl/generator/ i skorzystaj z gotowego wzoru, który dla Ciebie przygotowaliśmy. Dzięki niemu będziesz mieć pewność, że Twoja transakcja przebiegnie zgodnie z literą prawa.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u