Świdnica: Mieszkańcy już z wodą pitną, ale tylko po przegotowaniu

11 grudzień 2020
Autor: 
Świdnica: Mieszkańcy już z wodą pitną, ale tylko po przegotowaniu Redakcja

Mieszkańcy podzielonogórskiej Świdnicy od 8 grudnia mają problem z wodą. Sanepid wykrył w niej obecność Enterekoków i zakazał jej spożywania. Wykonano już pierwsze badania, ale póki co woda jest przydatna tylko warunkowo.

Decyzja o braku przydatności wody do spożycia przez mieszkańców Świdnicy została ogłoszona przez Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zielonej Górze we wtorek, 8 grudnia. Wówczas wprowadzono nie tylko zakaz picia wody z kranu, ale i mycia naczyń kuchennych, prania czy kąpieli.

Zakazy zostały wydane na podstawie badań próbek wody pobranych z wodociągu. Jak informuje kierownik Zakładu Usług Komunalnych Magdalena Widańska, w jednym z trzech punktów wykryto obecność Enterekoków. To paciorkowce, bakterie, które stanowią naturalną mikroflorę przewodu pokarmowego ludzi i zwierząt.

Tuż po ogłoszeniu komunikatu mieszkańcy Świdnicy zaczęli szturmować miejscowy market. Niemalże natychmiast zniknęły z niego wszystkie największe butelki z wodą. Jednocześnie ludzie rozpoczęli korzystanie z beczkowozu podstawionego przy budynku Urzędu Gminy, a następnego dnia mogli pobrać wodę od sołtysa.

Kiedy będzie można skorzystać z wody?

Sieć wodociągowa została przepłukana i zdezynfekowana. Dodatkowo w środę pobrano kolejne próbki do badań. Pierwsze informacje o wynikach pojawiły się w piątek, 11 grudnia.

Sanepid stwierdził warunkową przydatność wody do spożycia. Oznacza to, że woda do picia, mycia oraz kąpieli dzieci do 2 lat i osób z obniżoną odpornością powinna być używana tylko po minimum 2-minutowym gotowaniu. Wynik ostatniego badania będzie znany w poniedziałek. Być może wtedy woda będzie już w pełni zdatna do spożycia.

Przeczytaj też: Pampersy i szmatki zapychają kanalizację w gminie Świdnica. Toaleta to nie śmietnik!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u